Külföldről is egyre többet rendel a romániai lakosság
Fotó: Pixabay.com
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetítette előre friss elemzésében a Packeta Romania globális digitális logisztikai platform.
2025. április 03., 15:592025. április 03., 15:59
Számításaik szerint a romániai fogyasztók magatartása egyre inkább a határokon átnyúló online vásárlások felé fordul, az ország kiemelkedik az európai uniós országok közül azzal, hogy a vásárlók nagy étvágyat mutatnak a külföldi rendelések iránt.
Gyakorlatilag a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik a legtöbbet vásárolnak online külföldi felületekről. Kedvelt célpontok az ázsiai és a nyugat-európai webáruházak, a döntés mögött pedig a kedvezőbb árak és a nagyobb választék állnak – húzza alá az elemzés.
Amely szerint az online vásárlás élménye is kényelmesebbé vált, a romániaiak többsége az időtakarékosság miatt választja az internetes vásárlást, és egyre fontosabbak az olyan szolgáltatások, mint az ingyenes szállítás és a részletes termékleírások.
Az online vásárlás egyre nagyobb teret hódít Európában, és Románia sem maradt ki a digitális forradalomból: az elmúlt tíz évben az interneten vásárlók aránya közel négyszeresére nőtt az országban.
A Packeta Romania szerint a vállalkozások számára a szárazföldi, légi és tengeri határellenőrzések megszűnése jelentősen leegyszerűsíti az árutovábbítást, csökkentve a várakozási időt és a logisztikai költségeket. Ez a kedvező környezet pedig várakozásaik szerint ösztönzi mind az exportot, mind az importot, megkönnyítve az európai piacokra való bejutást és lehetőséget teremtve a helyi vállalkozások terjeszkedésére.
Másrészt a romániai üzletek mostantól könnyebben elérhetik a szomszédos országok közönségét, ami növelheti eladásaikat és nemzetközi láthatóságukat” – idézte a vállalat közleménye Alexandr Jeleascovot, a Packeta Románia ügyvezető igazgatóját.
A tavalyi évben hasított a Temu kínai webáruház Romániában, a többnyire ruházati cikkeket, kiegészítőket kínáló Sheinnel egyetemben napi nagyjából negyedmillió, Kínából érkezett csomagot szállítottak ki a futárszolgálatok.
Az elemzés szerint a határokon átnyúló online kereskedelem növekedése szorosan összefügg a következőkkel:
Rekordokat döntött 2024-ben az online árurendelés: a legnagyobb forgalmat az élelmiszerüzletek és a szexshopok bonyolították le. A Tazz platform felmérése szerint egy online-vásárlásra átlagosan 127 lejt költöttek.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!