Külföldről is egyre többet rendel a romániai lakosság
Fotó: Pixabay.com
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetítette előre friss elemzésében a Packeta Romania globális digitális logisztikai platform.
2025. április 03., 15:592025. április 03., 15:59
Számításaik szerint a romániai fogyasztók magatartása egyre inkább a határokon átnyúló online vásárlások felé fordul, az ország kiemelkedik az európai uniós országok közül azzal, hogy a vásárlók nagy étvágyat mutatnak a külföldi rendelések iránt.
Gyakorlatilag a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik a legtöbbet vásárolnak online külföldi felületekről. Kedvelt célpontok az ázsiai és a nyugat-európai webáruházak, a döntés mögött pedig a kedvezőbb árak és a nagyobb választék állnak – húzza alá az elemzés.
Amely szerint az online vásárlás élménye is kényelmesebbé vált, a romániaiak többsége az időtakarékosság miatt választja az internetes vásárlást, és egyre fontosabbak az olyan szolgáltatások, mint az ingyenes szállítás és a részletes termékleírások.
Az online vásárlás egyre nagyobb teret hódít Európában, és Románia sem maradt ki a digitális forradalomból: az elmúlt tíz évben az interneten vásárlók aránya közel négyszeresére nőtt az országban.
A Packeta Romania szerint a vállalkozások számára a szárazföldi, légi és tengeri határellenőrzések megszűnése jelentősen leegyszerűsíti az árutovábbítást, csökkentve a várakozási időt és a logisztikai költségeket. Ez a kedvező környezet pedig várakozásaik szerint ösztönzi mind az exportot, mind az importot, megkönnyítve az európai piacokra való bejutást és lehetőséget teremtve a helyi vállalkozások terjeszkedésére.
Másrészt a romániai üzletek mostantól könnyebben elérhetik a szomszédos országok közönségét, ami növelheti eladásaikat és nemzetközi láthatóságukat” – idézte a vállalat közleménye Alexandr Jeleascovot, a Packeta Románia ügyvezető igazgatóját.
A tavalyi évben hasított a Temu kínai webáruház Romániában, a többnyire ruházati cikkeket, kiegészítőket kínáló Sheinnel egyetemben napi nagyjából negyedmillió, Kínából érkezett csomagot szállítottak ki a futárszolgálatok.
Az elemzés szerint a határokon átnyúló online kereskedelem növekedése szorosan összefügg a következőkkel:
Rekordokat döntött 2024-ben az online árurendelés: a legnagyobb forgalmat az élelmiszerüzletek és a szexshopok bonyolították le. A Tazz platform felmérése szerint egy online-vásárlásra átlagosan 127 lejt költöttek.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!