Jobbat kapnak. Marcel Ciolacu szerint új típusú Patriot rakétarendszert kap Románia az Ukrajnának átadott helyett
Fotó: Román védelmi minisztérium
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
2025. április 04., 13:202025. április 04., 13:20
A miniszterelnök Temesváron a súlyos égési sérültek ellátására épülő kórházban tett látogatása során nyilatkozott a sajtónak a Patriot-rendszerről. Azt is közölte, hogy a légvédelmi rendszerre már megkötötték a szerződést és az átutalás is megtörtént.
Az újságírók arra voltak kíváncsiak, megkapja-e Románia a légvédelmi rendszert ahelyett, amelyet Ukrajnának adományozott, tekintve az új amerikai adminisztráció megváltozott álláspontját az Ukrajnának nyújtandó támogatást illetően.
Ciolacu azt felelte, hogy
„Ráadásul egy újabb típust kapunk” – tette hozzá Ciolacu.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
A The Defense Post még január elején közölte, hogy az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának.
A szerződés határideje 2029. december 31.
Ezzel gyakorlatilag pótolják azt a rendszert, amelyet Románia Ukrajnának ajánlott fel az orosz légitámadások elleni védekezésre.
A katonai szakportál emlékeztet, hogy
A Pentagon által a világ egyik legnagyobb fegyvergyártó vállalatának, a Raythen Technologiesnak odaítélt új szerződés a tüzérségi egységekre, köztük a fejlett radarokra, vezérlőállomásokra és elfogó rakétákra terjed ki.
Miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újfent köszönetet mondott Romániának a felajánlott Patriot rakétavédelmi rendszerért, felkérte Bukarestet, hogy a román légvédelem szálljon be az Ukrajnára kilőtt orosz drónok lelövésébe.
Pete Bata, a Ryatheon nemzetközi ügyekért felelős alelnöke a The Defence Postnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy az új szerződés lehetővé teszi Románia számára, hogy jobban megvédje állampolgárait és a kritikus infrastruktúrát a „térségben eszkalálódó fenyegetések” közepette.
„[A Raytheon] elkötelezett amellett, hogy fejlett integrált légvédelmi és rakétavédelmi képességekkel lássa el Romániát” – tette hozzá.
A Raytheon azt is közölte, hogy
„A Patriot 19 ország légvédelmének alapja, és a rendszer továbbra is bizonyítja hatékonyságát a fejlett légi fenyegetésekkel és a masszív, összetett támadásokkal szemben” – állítja a Raytheon Technologies.
A szerződés odaítéléséről szóló közleményt a washingtoni védelmi minisztérium honlapján tették közzé, amely megjegyzi, hogy a tranzakció teljesítésének határideje 2029. december 31-e.
Mint arról beszámoltunk, Románia szeptemberben adományozott egy Patriot föld-levegő Patriot rakétarendszert Ukrajnának. Az adományozás költségét a védelmi minisztérium a törvénytervezetben mintegy 60 millió dollárra becsülte.
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
A védelmi minisztérium azzal érvelt, hogy „a földi légvédelmi képességek újjáépítése úgy szükséges, hogy az FMS-programon keresztül az amerikai kormánytól vásárolnak az adományozott rendszerhez hasonlót, főként vissza nem térítendő külső forrásokból, felhasználva a speciális FMS-mechanizmusokat és az Ukrajna támogatására irányuló nemzetközi partnerségek keretében meglévő finanszírozási lehetőségeket”.
Az új Patriot rendszer beszerzéséhez Norvégia 127 millió dolláros pénzügyi támogatást jelentett be.
A Patriot a román hadsereg legújabb és legdrágább rendszere.
Eddig négy Patriot rendszert szállítottak le, mind a négy a légierőhöz került a 74. Patriot ezrednél. Ebből a négyből egyet 2024 őszén adományoztak Ukrajnának.
Az első Patriot-rendszert 2020-ban szállították le a román légierőnek, és 2021 óta konkrét lég- és rakétavédelmi feladatokat hajt végre a román és a NATO légtérben.
A második rendszert 2022 folyamán szállították le, az átvételi teszt és átvétel tavaly decemberben valósult meg.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
szóljon hozzá!