Elpostázzák. A hivatalok bezárására, a futárszolgálat külföldi térnyerésére készül a Román Posta
Fotó: Haáz Vince
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója. A hivatalos érvelés szerint a közel 1000 vidéki postahivatal átlagos havi bevétele mintegy 1700 lej, miközben a fenntartásuk mintegy 8000 lejbe kerül. A Román Posta vezetője ugyanakkor bejelentette, hogy az általa vezetett állami vállalat a nyugat-balkáni piacokra, illetve Kelet-Európára, vagyis Moldovára és Ukrajnára is ki akarja terjeszteni futárszolgálati tevékenységét. Szavai szerint „elengedik” a romániai terjeszkedést a túl nagy konkurencia miatt.
2024. november 20., 13:582024. november 20., 13:58
2024. november 20., 21:182024. november 20., 21:18
A Román Posta a következő években be akarja zárni az összes postahivatalát, a helyiségeket pedig bérbe fogja adni – jelentette be Valentin Ștefan, a Román Posta vezérigazgatója hétfőn Bukarestben, a VTEX által szervezett European Digital Commerce Summit 2024 elnevezésű európai digitális kereskedelmi csúcstalálkozón, de nem adott pontos határidőt.
„Bezárjuk a postahivatalokat. Azért tartjuk még mindig nyitva őket, mert még mindig vannak olyan embereink, akik iránt erkölcsi kötelességünk van, akik a Román Postának szentelték az életüket. Vannak olyan emberek, akik 30–40, sőt egyesek 50 évet dolgoztak a cégnél, és nem mondhatjuk nekik: »holnaptól keressetek munkát«. Ezért fokozatosan kezdjük el bezárni a hivatalokat, csökkentjük az ott zajló tevékenységét” – fejtette ki az állami vállalat vezetője.
Kevesen leveleznek, veszteséges a Román Posta
Fotó: Haáz Vince
„Nem lehet fizetést adni és nyereségesnek lenni, ha az eladott termékből legfeljebb 2 bani bevételre teszünk szert. Tehát számunkra a tét nem ez. Mindez bizonyára árt a hírnevünknek, az imázsunknak, de a postahivatalok nem nyereségesek, és nincs jövőjük. Ezért be fogjuk zárni azokat, csökkentjük a tevékenységet, helyiségeket adunk bérbe.
és a vállalatot modern céggé alakítjuk át. A posta 162 éves, és az évek során változott, és most úgy gondolom, itt az ideje, hogy ismét változzon. Jobb fizetéseket akarunk, azt akarjuk, hogy az alkalmazottak nyugodtabbak legyenek, megpróbáljuk képezni az alkalmazottakat, hogy minél inkább ügyfélközpontúak legyenek, ugyanakkor a postahivataloknak nincs jövőjük, és eszünk ágában sincs megtartani őket” – fogalmazott az intézményvezető az Economica.net gazdasági portál szerint.
Sikerült megállapodásra jutniuk a feleknek a kollektív munkaszerződés végső formájáról, ennek megfelelően szerdán befejeződhet a Román Posta dolgozóinak sztrájkja – jelentette be kedden este Bogdan Ivan digitalizációért felelős miniszter.
Kijelentése sokaknak okozott megdöbbenést, a Román Posta pedig kedd este közleményben tért vissza a témára.
„A Román Postának nem prioritása a postahivatalok bezárása, de veszteséges működésük alapos vitát igénylő, komoly téma” – áll az állami vállalat által az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott, vélhetően a közvélemény lenyugtatása céljából kiadott pontosításban.
A vállalat emlékeztetett arra, 2023-tól már valamennyi közigazgatási egységben jelen van.
Sokaknak nem élete része ma már a Román Posta
Fotó: Haáz Vince
„A postahivatalok bezárása és megnyitása egy 34 évvel ezelőtt kezdődött hullámzó folyamat. Évente körülbelül 500 hivatalt zárunk be, miközben még több nyílik meg” – áll a dokumentumban. Amely hangsúlyozza, hogy a Román Posta széles körű átalakulási folyamaton megy keresztül, amelynek célja a jelenlegi fogyasztói igényekhez való alkalmazkodás, a hatékonyság növelése és a postai szolgáltatások ágazatában tapasztalható nemzetközi trendekhez való igazodás.
A közleményben idézték a posta vezérigazgatóját, aki azt nyilatkozta, hogy egyes postahivatalok veszteségesek, és Európa más országaiban is csökken a számuk.
mint például Magyarországon, ahol két év alatt – 2023-ban és 2024-ben – összesen 400 postahivatalt zártak be.
A Román Posta nyolc regionális intézménybe szerveződik, amelyek 41 megyei + a bukaresti postát, valamint a bélyeggyárat koordinálják, és összesen több mint 5000 postahivatalból álló hálózattal rendelkeznek országszerte. A Román Posta ugyanakkor az egyetlen olyan futár- és postai szolgáltató vállalat Romániában, amely az ország minden szegletébe eljut, jelenleg a postai szolgáltatások terén piacvezető, mintegy 19 millió román állampolgárt szolgál ki. A vállalat a román állam tulajdonában van, amelyet a Kutatási, Innovációs és Digitalizációs Minisztérium (93,52 százalékos részesedéssel) és a Tulajdonalap (6,48%) képvisel.
Valentin Ștefan a hétfői eseményen ugyanakkor arról is beszélt, hogy a Nyugat-Balkánon, valamint olyan kelet-európai országokban tervezik megvetni a lábukat futárszolgálatukkal, mint Ukrajna vagy a Moldovai Köztársaság, miután a hazai piacot telítettnek érzik.
„Úgy gondolom, hogy még mindig nagy esélyünk van, mert egy lépéssel a szomszédaink előtt járunk, gondolok itt a Nyugat-Balkánra, Kelet-Európára, Moldovára, Ukrajnára. Ezek olyan piacok, ahol a romániai cégek számára terjeszkedési lehetőség van, ahol jelen lehetnek, és mi a Román Postánál sokkal inkább arra koncentrálunk, ami az ország körül van, mint arra, ami belföldön.
Románia, az itt élők, a futárszolgálatok terén jól ellátottak. Három erős cég van, három komoly cég, és kiváló munkát végeznek. A Román Posta kínálja a legjobb minőséget, és ezt nem arrogánsan mondom, de a legjobb minőséget és ár-érték arányt kínálja a futárpiacon. Több mint 90 százalékos a 48 órán belüli kézbesítés és verhetetlenek az árak. Semmi kétség, a tét nem az, hogy visszaszerezzük a romániai piacot, a mi tétünk az, hogy Romániát versenyképesebbé tegyük” – fogalmazott a Román Posta igazgatója.
A Román Posta törölni akarja a kollektív munkaszerződésből a román nyelv ismeretének feltételét alkalmazáskor.
Beszélt egyúttal arról is, hogy a vállalat forgalmának kevesebb mint 5 százaléka származik a futárszolgálatokból, de hosszú távon ezt az üzletágat is fejleszteni kívánják. Először azonban ki kell építeni a vámraktárak logisztikai infrastruktúráját a nagy mennyiségű csomag kezelésére, különösen a Kínából érkező küldemények növekedése közepette – ecsetelte az elképzeléseket.
Előbb-utóbb lakat kerül a Román Posta hivatalaira, a helyiségeket pedig bérbe adják
Fotó: Barabás Ákos
„A célunk, legalábbis az idei évtől a jövő év végéig, az infrastruktúra megteremtése. Romániába nem lehet nagy mennyiségben külföldi csomagokat hozni.
A Román Postánál elsődleges célunk, hogy rendezzük ezt a problémát, amellyel a román állam küzd. És mi nem feltétlenül abban vagyunk érdekeltek, hogy magunkhoz tereljük ezeket a mennyiségeket, hanem abban, hogy megteremtsük az infrastruktúrát, hogy több százezer csomagot lehessen feldolgozni és vámellenőrzésnek alávetni Romániában. Ennek érdekében sokat fektetünk be a válogatóközpontokba és a szoftverekbe. Mert
egyetlen más cégnek sincs olyan kapacitása, amely 25 ezer csomagot tudna feldolgozni. Ezért mi ki akarjuk alakítani, nagy partnereket akarunk behozni Kínából, és aztán a szükséges nyomást gyakorolni, támogatni a román vámhatóságot abban, hogy ezt az átalakulást véghezvigye” – mutatott rá a Román Posta vezetője.
Már szinte senki sem ad fel hagyományos módon leveleket Romániában, a legtöbb küldemény intézményektől származik – jelentette ki Valentin Ştefan, a Román Posta vezérigazgatója.
A romániai lakosság 13 százalékkal többet fog költeni az idei téli ünnepek alatt, de ez nem feltétlenül jelenti a fogyasztás növekedését, inkább az inflációval magyarázható – derül ki a Reveal Marketing Research pénteken közzétett felméréséből.
A 2025-ös évi állami társadalombiztosítási költségvetés elfogadásáig a jelenlegi szinten maradnak a nyugdíjak, és a büdzsé elfogadásáig befagyasztják a fizetéseket a közszférában, és nem jár üdülési csekk a kiszivárgott hírek szerint.
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek.
A Transilvania Bank megkezdte több mint 320 000 bankkártya átadását az OTP Bank Románia ügyfelei számára. A bankkártyákat az ügyfelek 2025. március 3-tól használhatják – tájékoztatott pénteken a BT kommunikációs osztálya.
A 2023-as adatok szerint Romániában nőtt a nem alkoholos italok, továbbá a borok és a desztillált alkoholos italok egy főre jutó fogyasztása az előző évhez képest, ám a sörfogyasztás visszaesett – ami összhangban van a nemzetközi tendenciákkal.
Az idei első kilenc hónapban 1,683 millió külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 5,019 milliárd lejt, fejenként 2982,8 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei harmadik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 6,4 százalékkal 2582 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Miután egy nappal korábban még az sem győzte meg a Fitch hitelminősítőt, hogy egy viszonylag nagy parlamenti támogatottságú koalíció tárgyal a kormányalakításról, várható volt, hogy a PSD visszalépése nem marad következmények nélkül a pénzpiacon.
Az OTP Bank Románia 2025. február 28-tól Transilvania Bankká válik – tájékoztatott csütörtökön a BT kommunikációs osztálya.
A kabinet szerdán meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozására vonatkozó intézkedést – számolt be a kormányszóvivő az ülés végén tartott sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!