Már nem követelné meg az állam nyelvének ismeretét alkalmazottaitól a Román Posta – Nagy az elégedetlenség a vállalatnál

Vendégmunkás hozza ma a nyugdíjat is? Vélhetően külföldiek alkalmazására készül a Román Posta •  Fotó: Gecse Noémi

Vendégmunkás hozza ma a nyugdíjat is? Vélhetően külföldiek alkalmazására készül a Román Posta

Fotó: Gecse Noémi

A Román Posta törölni akarja a kollektív munkaszerződésből a román nyelv ismeretének feltételét alkalmazáskor, ez az egyik olyan változtatás, amelyet az állami vállalat vezetői kértek a postások szakszervezetével a 2024-es kollektív munkaszerződésről folytatott tárgyalások során.

Krónika

2024. február 22., 17:322024. február 22., 17:32

2024. február 22., 18:182024. február 22., 18:18

A posta nem tisztázta, hogy miért akarja eltörölni a román nyelvtudás követelményét, de – mint a kérésről beszámoló Profit.ro portál is rámutat – nyilvánvaló, hogy ennek a feltételnek a megszüntetése sokkal könnyebbé tenné a külföldiek alkalmazását.

Különösen olyan munkakörökben, amelyek nem igényelnek összetett kommunikációt a vállalat ügyfeleivel (pl. csomagkézbesítők).

Hiszen a futárok munkájára támaszkodó magáncégek is azzal küzdöttek a munkaerőhiány ellen az elmúlt években, hogy

Ázsiából „importáltak” munkavállalókat,

akik hajlandóak olyan fizetéseket elfogadni, amelyek a helyiek számára már nem vonzóak.

Azt, hogy mikorra várható döntés a témában, egyelőre nehéz lenne megjósolni. Tény viszont, hogy a postai alkalmazottakat is tömörítő Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) csütörtökön bejelentette:

általános sztrájkba lépnek a Román Posta alkalmazottai, ha a hónap végéig nem tudnak megállapodni a vállalat vezetőségével az új kollektív munkaszerződésről.

Dumitru Costin szakszervezeti elnök elmondta, jelenleg nincs érvényes kollektív munkaszerződés, amely a postai alkalmazottak kollektív jogait és kötelezettségeit rögzíti. Közlése szerint hetek óta folynak a tárgyalások a szerződésről a szakszervezet és a vállalat vezetősége között, de nem sikerül dűlőre jutni, az álláspontok nem közelednek. Február 29-e a végső határidő a kollektív munkaszerződés véglegesítésére, ha addig nem készül el a dokumentum, elkezdik az aláírásgyűjtést, és megteszik a törvényben előírt többi lépést az általános sztrájk kirobbantására.

Mircea Burlacunak, a BNS alelnökének becslése szerint április 1-től fogják beszüntetni a munkát a postai alkalmazottak, ha nem teljesülnek a követeléseik. Addig más típusú tiltakozó akciókra készülnek.

Dumitru Costin beszélt arról is, hogy a Román Posta alkalmazottainak 60 százaléka minimálbért kap, függetlenül attól, hogy milyen munkát végeznek a vállalatnál, milyen képzettséggel rendelkeznek, vagy milyen felelősséggel jár a munkájuk. 2019-től a vállalati bruttó átlagbér gyorsabb ütemben nőtt, mint az országos bruttó minimálbér, 2023-ban azonban megfordult ez a tendencia.

„A vállalat vezetősége a minimálbérénél jóval kisebb mértékű fizetésemelést tervez, így 2024-ben a vállalati bruttó átlagbér mindössze 24 százalékkal fogja meghaladni az országos bruttó minimálbért” – idézte kijelentését az Agerpres.

A július 1-jétől esedékes minimálbér-emeléssel akár 80 százalékra nőhet a minimálbérért dolgozó alkalmazottak aránya – tette hozzá.

A BNS elnöke szerint a vállalat a Nemzeti Liberális Párthoz (PNL) közel álló politikai érdekcsoport irányítása alatt áll, ezért felkérte Nicolae Ciucă pártelnököt, hogy „haladéktalanul kezdje el a kártevőirtást a Román Posta menedzseri körében”. Dumitru Costin ugyanakkor felszólította Bogdan-Gruia Ivan kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztert, hogy hozza nyilvánosságra a Román Postánál tavaly ősszel elrendelt ellenőrzés eredményeit. Felhívással fordult a korrupcióellenes ügyészség (DNA) új vezetőjéhez, Marius Voineához is, akitől azt kérte, hogy „ne engedjenek a nyomásnak” és vigyék végig a vállalatot érintő nyomozást, „ne tussolják el az ügyet”.

A vállalat vezetősége azonban cáfolta a szakszervezet állításait, leszögezve: idén januárban hozzávetőlegesen 5000 lej volt a bruttó átlagbér a Román Postánál, és jelenleg egyetlen alkalmazott sem kap minimálbért.

A vezetőség ezzel az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnökségének korábbi kijelentéseire reagált, amelyek szerint a Román Posta alkalmazottainak 60 százaléka minimálbérért dolgozik. Az állami vállalat szerint a szakszervezeti képviselők hamis információkra épített „hazug, becsmérlő és rágalmazó vádakkal” álltak elő, hogy pánikot keltsenek az alkalmazottak körében. Hozzátették, a Román Postánál időben folyósítják a fizetéseket, és a vezetőség „széles körű béremelési programon” dolgozik. A beruházások a megszabott ütemterv szerint haladnak, és maradéktalanul betartják a menedzsmenttervet – nyomatékosították.

A közlemény szerint a vállalati bruttó átlagbér a 2021-es 3350 lejről idén januárra 5000 lejre nőtt. Rámutattak, hogy a posta költségvetéséből évente mintegy 2 millió lejt fordítanak „a termelésből kivont” szakszervezeti vezetők fizetésére. Arra is kitértek, hogy a vállalat jelenleg az elmúlt 30 év legnagyobb digitalizálási folyamatán megy át, egy olyan reform- és átszervezési időszakot követően, amely a szakszervezetek miatt késve fejeződött be.

Cáfolták a szakszervezeti vezetők ama állítását is, amely szerint a vezetőség szándékosan késlelteti az új kollektív munkaszerződés aláírását.

Mint írták, az alkalmazottak jogait és jogosultságait belső szabályozó dokumentumok rögzítik és védik, de a kollektív munkaszerződést a vezetőség is hasznosnak tartja. „Ennek aláírása érdekében a Román Posta mindvégig szorgalmazta a tisztességes tárgyalásokat, illetve hogy a szakszervezet mondjon le irreális követeléseiről, amelyek súlyosan károsítanák a vállalatot” – fogalmaztak.

Mintegy 23 000 alkalmazottjával amúgy a posta a második legnagyobb munkaadó a Román Vasúttársaság (CFR) után. Országszerte mintegy 5500 fiókkal rendelkezik, amelyek hozzávetőlegesen 19 millió állampolgárt szolgálnak ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését
2025. július 08., kedd

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést

Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést
2025. július 08., kedd

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok

A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok
2025. július 08., kedd

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában

A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában
2025. július 08., kedd

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket
2025. július 08., kedd

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni
2025. július 08., kedd

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét

Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét
2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki
2025. július 07., hétfő

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz

Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz