Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben 0,6 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, a bővülés Hollandiában (2,6 százalék) és Romániában (2,1 százalék) a legnagyobb mértékű az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán ismertetett adatai szerint.
2022. augusztus 17., 14:412022. augusztus 17., 14:41
2022. augusztus 17., 14:522022. augusztus 17., 14:52
Az euróövezet hazai összterméke (GDP) 0,6 százalékkal bővült a június végéig tartó három hónapban a július végén ismertetett, első becslésben szereplő 0,7 százalék helyett. Az első negyedévben 0,5 százalékkal bővült a GDP a múlt év utolsó negyedévéhez képest.
Az Európai Unióban a második negyedévben 0,6 százalékkal nőtt negyedéves bázison a hazai össztermék, az első becslésben szereplő adattal és az első negyedévivel is megegyező mértékben.
Lengyelország gazdasága 2,3 százalékkal, Lettországé 1,4 százalékkal, Litvániáé 0,4 százalékkal, Portugáliáé 0,2 százalékkal csökkent. Az egy évvel korábbit az euróövezeti GDP 3,9 százalékkal, az uniós GDP 4,0 százalékkal haladta meg a második negyedévben.
Az első negyedévi éves növekedés az euróövezetben 5,4 százalék, az EU-ban 5,5 százalék volt.
Az Országos Statisztikai Intézet szerdán közölt becslése szerint a nyers és a szezonálisan kiigazított adatok szerint egyaránt 5,8 százalékkal nőtt a román gazdaság az első félévben 2021 első félévéhez képest. Az idei második negyedévben az első negyedévhez viszonyítva 2,1 százalékos volt a növekedés – közölte az Agepres hírügynökség.
A román kormány makrogazdasági előrejelzési bizottsága 3,5 százalékra emelte előrejelzését a román gazdaság idei növekedésére.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!