2012. július 25., 16:212012. július 25., 16:21
A pénzügyminiszter - aki egyben miniszterelnök-helyettes a Victor Ponta vezette román kormányban - szerdán a bukaresti kabinet ülése után bejelentette: a kormány újabb kétéves szerződést kötne az IMF-fel, ami a jelenleg érvényben lévő hitelmegállapodáshoz hasonlítana, vagyis elővigyázatossági típusú lenne. Ez azt jelenti, hogy Románia csak váratlan válsághelyzet esetében nyúlna a hitelkerethez.
Georgescu szerint még túl korai a hitelkeret nagyságáról beszélni, a fontos az, hogy megszületett ez a középtávú stratégiai döntés. Hozzátette: nagy valószínűség szerint az új szerződés is két évre szól majd. Kedden Victor Ponta miniszterelnök is jelezte, hogy folytatni szeretné Bukarest együttműködését az IMF-fel, és újabb elővigyázatossági hitelszerződés megkötésére számít.
A jövő év tavaszán jár le az 5,4 milliárd euró értékű, elővigyázatossági hitelszerződés, amelyet Románia az IMF szervezésében kötött meg. Ez a második szerződés volt Románia számára, miután 2009-ben 20 milliárd euró értékű készenléti hitelmegállapodást kötött az IMF irányítása alatt.
A valutaalap küldöttsége várhatóan július végén érkezik Bukarestbe a soron következő felülvizsgálati látogatásra. Georgescu bejelentette, hogy Románia teljesítette az első félévben a nemzetközi hitelezőivel szemben vállalt kötelezettségeit, így biztosan teljesíteni tudja az idei évre tervezett 2,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt. Hozzátette: az első félévben a közberuházások 5 százalékkal nőttek a tavalyi hasonló időszakhoz képest, és sikerült beilleszkedni a közszféra bérezésére tervezett költségvetési keretbe is.
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta a román posta 20 százalékos részvénycsomagjának privatizálásáról szóló törvénytervezetet is. E szerint a 20 százalékos csomagot tőkeemelés révén egy stratégiai befektetőnek juttatják, így a román állam tulajdonrésze a jelenlegi 75 százalékról 55 százalékra csökken, azonban továbbra is többségi állami tulajdonban marad a vállalat. Az állami vállalatok privatizációja szintén a nemzetközi hitelezőkkel szemben vállalt kötelezettségek közé tartozik.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.