A pillepalack-gyártósorokon óránként 50 ezer flakon vizet képesek előállítani
Fotó: Facebook/Perla Harghitei
Harmincöt millió lejt fordít gyártásitechnológia-fejlesztésre és székhelybővítésre a Csíkszentkirályon természetes ásványvizet palackozó Hargita Gyöngye Rt., amely romániai piacvezető a visszaváltható üveges termékek szegmensében.
2023. június 28., 21:552023. június 28., 21:55
A székelyföldi vállalat közleménye szerint a legfontosabb, technológiai beruházások – melyekre 25 millió lejt költenek – a termelési folyamat fenntarthatóságának növelését célozzák, hatékonyabbá téve a palackozó gépsorok teljesítményét. „A csíkszentkirályi gyár digitalizálása a legkorszerűbb italipari technológiák segítségével történik, melyek révén minimálisra csökkentjük a veszteségeket” – olvasható az Economedia.ro portál által idézett tájékoztatásban. Eszerint további 10 millió lejt fordítanak székhelyük bővítésére, az adminisztratív épület két éven belül 1500 négyzetméternyi hasznos felülettel gazdagodik.
A Hargita Gyöngye (románul Perla Harghitei) Rt. – mely a Tiva Hargita márkát is birtokolja – alcsíki termelőegységében négy pillepalack-gyártósoron óránként 50 ezer flakon vizet képes előálltani, az üveges vonalon pedig óránként 14 ezret. Raktárában 12 ezer raklapnyi terméket állomásoztathat, naponta több mint 100 kamiont tudnak megrakni áruval.
Magyari Örs vezérigazgató a közleményben reményét fejezte ki, hogy ismét teret nyer a visszaváltható üvegek piaca.
– fogalmazott a cégvezető. Hozzátette: külön, visszaváltható termékcsomagot hoztak létre a vendéglátóipar számára, és tudatosító kampányokat is folytatnak a környezetbarát csomagolóanyag népszerűsítése érdekében.
Kurkó Gyárfás, a cég ügyvezető tanácsának elnöke eközben a Ziarul Financiar szerint úgy fogalmazott: arra törekednek, hogy Románia legmodernebb ásványvíz-palackozó gyárával büszkélkedjenek, a fogyasztók és a kiskereskedelem számára egyaránt nehéz év ellenére.
Egyébként a Hargita Gyöngye tavaly 125,5 millió lejes üzleti forgalmat és 14 millió lejes profitot jegyzett. Tájékoztatásuk szerint az ásványvízfogyasztás továbbra is enyhén felfelé ívelő ágon van 2022-höz képest; felméréseik azt mutatják, hogy egy személy átlagosan több mint 112 liter palackozott vizet fogyaszt el Romániában. Abban az országban, amely több mint 2000 természetes ásványvízforrással rendelkezik, többségük szénsavas, ami több mint hárommilliárd liternyi palackozottvíz-kapacitást jelent.
Közleményük szerint az eddigi eredmények jók: májusig 10 százalékkal több terméket adtak el, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A cég honlapján – magyar nyelven is – közölt ismertető szerint Csíkszentkirályon 1952-ben kezdődött az ásványvíz palackozása és 1974-ben folytatódott, amikor az első nagy kapacitású ásványvízgyár épült, amely ma is a Hargita Gyöngye Rt. alapját képezi. A környék, az Alcsíki-medence rendkívül gazdag ásványvízforrásokban, csupán Csíkszentkirály területén több mint 80 forrás található.
A Hargita Gyöngye Rt. 1990-ben jött létre, mint állami cég, és 1995-ben privatizálták. A székelyföldi céges híreket összesítő Omnibus.ro portál beszámolója szerint
Az említett portál korábbi céges toplistái szerint 2021-ben a Hargita Gyöngye Rt. termelte a legnagyobb profitot a csíkszéki vállalkozások közül (22 123 809 lejt), miközben az alkalmazottak számát tekintve a harmadik helyen állt (363 fő), akárcsak a teljes árbevétel tekintetében (125 465 553 lej).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!