Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Drasztikus fellépéssel, egészen pontosan „Románia leállításával” fenyegetőznek a nagy romániai fuvarozók, amennyiben az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglaltaknak megfelelően a többszörösére emelkedik számukra az útadómatrica értéke.
2023. május 23., 21:542023. május 23., 21:54
2023. május 23., 21:552023. május 23., 21:55
A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott közúti fuvarozók szerint az áruszállítás költségei akár a tizenötszörösére is emelkedhetnek, aminek az árát végül a fogyasztó fogja megfizetni. Ugyanakkor szerintük mind az export, mind az import drágulni fog. Mint ismeretes, a közlekedési minisztérium egyebek mellett arra tett ígéretet az Európai Bizottságnak, hogy 2026-tól megváltoztatja az útadómatrica árának kiszámítási módszertanát, a teherautók pedig a megtett távolság, a parkolási idő és a kibocsátási osztály alapján fizetnének útdíjat.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a PNRR-ben vállaltak szerint Románia módosítani fog az úthasználati díj kiszámításának módján, és bevezetik a kilométerenkénti tarifát, „ahogy egész Európában történik”. Grindeanu szerint csak így lesz fenntartható a romániai közúti hálózat. A miniszter megjegyezte, hogy a PNRR-be olyan célkitűzések is bekerültek, amelyek ellentétesek a román állam érdekeivel. Ezért szerinte a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) terheli a felelősség, mert az ellenzéki párt dolgozta ki a helyreállítási tervet, amikor még kormányon volt.
Azt mondják, hogy külföldön más adókat és díjakat is fizetniük kell, és mindez meglátszik majd a boltok polcain feltüntetett árakban. A közlekedési minisztérium által végzett szimulációk szerint az útdíj a jelenlegi 1200 euróról 2026-ra 7050 euróra, 2035-re pedig akár 16 000 euróra is emelkedhet, feltéve, hogy a szóban forgó teherautó évente 100 000 kilométert tesz meg, és Euro 6-os környezetvédelmi normával rendelkezik.
Az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát.
Amint arról korábban beszámoltunk, az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát.
Az első, csaknem 40 százalékos emelés 2026-ban jönne, 2035-ig pedig a drágulás mértéke fokozatosan elérné a 66 százalékot a kiszivárgott információk szerint. A tervek szerint ugyanakkor az útadó tekintetében különválasztják a személygépkocsikat és a teherszállító járműveket. Ez azt jelenti, hogy előbbiek ugyanúgy fizetnének a jövőben is, mint most, vagyis egyhetes, egy hónapos vagy egyéves matricát vásárolhatnak, azonban annak értékét az autó szennyezési besorolása fogja meghatározni, és az Euro 6-os gépkocsik fizetnek majd a legkevesebbet.
A javaslat értelmében egy Euro 6-os autó jelenleg 28 euróba kerülő éves matricája három év múlva 39 euró közeli értékre drágulna, ami csaknem 40 százalékos áremelést jelent. A drágítás fokozatosan folytatódna, és 2035-ig fokozatosan elérné a 66 százalékot a jelenlegi szinthez mérten, ami 46,5 eurós matricát jelent.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!