Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Drasztikus fellépéssel, egészen pontosan „Románia leállításával” fenyegetőznek a nagy romániai fuvarozók, amennyiben az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglaltaknak megfelelően a többszörösére emelkedik számukra az útadómatrica értéke.
2023. május 23., 21:542023. május 23., 21:54
2023. május 23., 21:552023. május 23., 21:55
A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott közúti fuvarozók szerint az áruszállítás költségei akár a tizenötszörösére is emelkedhetnek, aminek az árát végül a fogyasztó fogja megfizetni. Ugyanakkor szerintük mind az export, mind az import drágulni fog. Mint ismeretes, a közlekedési minisztérium egyebek mellett arra tett ígéretet az Európai Bizottságnak, hogy 2026-tól megváltoztatja az útadómatrica árának kiszámítási módszertanát, a teherautók pedig a megtett távolság, a parkolási idő és a kibocsátási osztály alapján fizetnének útdíjat.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a PNRR-ben vállaltak szerint Románia módosítani fog az úthasználati díj kiszámításának módján, és bevezetik a kilométerenkénti tarifát, „ahogy egész Európában történik”. Grindeanu szerint csak így lesz fenntartható a romániai közúti hálózat. A miniszter megjegyezte, hogy a PNRR-be olyan célkitűzések is bekerültek, amelyek ellentétesek a román állam érdekeivel. Ezért szerinte a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) terheli a felelősség, mert az ellenzéki párt dolgozta ki a helyreállítási tervet, amikor még kormányon volt.
Azt mondják, hogy külföldön más adókat és díjakat is fizetniük kell, és mindez meglátszik majd a boltok polcain feltüntetett árakban. A közlekedési minisztérium által végzett szimulációk szerint az útdíj a jelenlegi 1200 euróról 2026-ra 7050 euróra, 2035-re pedig akár 16 000 euróra is emelkedhet, feltéve, hogy a szóban forgó teherautó évente 100 000 kilométert tesz meg, és Euro 6-os környezetvédelmi normával rendelkezik.
Az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát.
Amint arról korábban beszámoltunk, az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát.
Az első, csaknem 40 százalékos emelés 2026-ban jönne, 2035-ig pedig a drágulás mértéke fokozatosan elérné a 66 százalékot a kiszivárgott információk szerint. A tervek szerint ugyanakkor az útadó tekintetében különválasztják a személygépkocsikat és a teherszállító járműveket. Ez azt jelenti, hogy előbbiek ugyanúgy fizetnének a jövőben is, mint most, vagyis egyhetes, egy hónapos vagy egyéves matricát vásárolhatnak, azonban annak értékét az autó szennyezési besorolása fogja meghatározni, és az Euro 6-os gépkocsik fizetnek majd a legkevesebbet.
A javaslat értelmében egy Euro 6-os autó jelenleg 28 euróba kerülő éves matricája három év múlva 39 euró közeli értékre drágulna, ami csaknem 40 százalékos áremelést jelent. A drágítás fokozatosan folytatódna, és 2035-ig fokozatosan elérné a 66 százalékot a jelenlegi szinthez mérten, ami 46,5 eurós matricát jelent.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!