Más szabályok vonatkoznak majd a személygépkocsikra és a teherautókra, de az elv hasonló: a szennyező többet fizet
Fotó: Haáz Vince
Az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát. Az alapelv: aki többet szennyez, többet fizet. Az első, csaknem 40 százalékos emelés 2026-ban jönne, 2035-ig pedig a drágulás mértéke fokozatosan elérné a 66 százalékot a kiszivárgott információk szerint.
2023. március 02., 13:572023. március 02., 13:57
A Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint zajlanak az egyeztetések arról, hogy az útadó tekintetében különválasszák a személygépkocsikat és a teherszállító járműveket.
Ez információik szerint azt jelenti, hogy előbbiek ugyanúgy fizetnének a jövőben is, mint most, vagyis egyhetes, egy hónapos vagy egyéves matricát vásárolhatnak, azonban annak értékét az autó szennyezési besorolása fogja meghatározni, és az Euro 6-os gépkocsik fizetnek majd a legkevesebbet.
ami csaknem 40 százalékos áremelést jelent. A drágítás fokozatosan folytatódna, és 2035-ig fokozatosan elérné a 66 százalékot a jelenlegi szinthez mérten, ami 46,5 eurós matricát jelent.
A Digi 24 példaként a kamionsofőröket említi, akik annak függvényében fizetnének, hogy mennyit közlekednek Románia közút- és autópálya-hálózatán, de esetükben is meghatározó lesz az is, hogy mennyire szennyezik a levegőt. A hírtelevízió értesülései szerint a főutakon való közlekedését nagyjából 50 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni, mint az autópályák használatáért.
A megtett kilométerek után fognak útadót fizetni a közúti szállítók, és nem az útadómatrica érvényességi ideje és a kamion súlya alapján, ahogyan most van – jelentette be Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter.
Október 1-jén, az idősek világnapján lép érvénybe a nyugdíjak adómentességi küszöbét 3000 lejre emelő törvény – emlékeztetett egy keddi Facebook-bejegyzésében Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
Az olasz Taffarello SpA, a Romanbag Production papírzacskó-gyártó cég tulajdonosa, úgy döntött, hogy bezárja erdélyi, a Kolozs megyei Désen található gyárát.
Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter hétfőn bejelentette, hogy egy „szolidaritási együttható” bevezetésével fog növekedni a fogyatékkal élők nyugdíja.
Több mint 9300-an iratkoztak fel a központi régió megyéiből hétfőn a Zöldház program 2024-es kiírása keretében elérhető támogatásra.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
szóljon hozzá!