Más szabályok vonatkoznak majd a személygépkocsikra és a teherautókra, de az elv hasonló: a szennyező többet fizet
Fotó: Haáz Vince
Az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát. Az alapelv: aki többet szennyez, többet fizet. Az első, csaknem 40 százalékos emelés 2026-ban jönne, 2035-ig pedig a drágulás mértéke fokozatosan elérné a 66 százalékot a kiszivárgott információk szerint.
2023. március 02., 13:572023. március 02., 13:57
A Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint zajlanak az egyeztetések arról, hogy az útadó tekintetében különválasszák a személygépkocsikat és a teherszállító járműveket.
Ez információik szerint azt jelenti, hogy előbbiek ugyanúgy fizetnének a jövőben is, mint most, vagyis egyhetes, egy hónapos vagy egyéves matricát vásárolhatnak, azonban annak értékét az autó szennyezési besorolása fogja meghatározni, és az Euro 6-os gépkocsik fizetnek majd a legkevesebbet.
ami csaknem 40 százalékos áremelést jelent. A drágítás fokozatosan folytatódna, és 2035-ig fokozatosan elérné a 66 százalékot a jelenlegi szinthez mérten, ami 46,5 eurós matricát jelent.
A Digi 24 példaként a kamionsofőröket említi, akik annak függvényében fizetnének, hogy mennyit közlekednek Románia közút- és autópálya-hálózatán, de esetükben is meghatározó lesz az is, hogy mennyire szennyezik a levegőt. A hírtelevízió értesülései szerint a főutakon való közlekedését nagyjából 50 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni, mint az autópályák használatáért.
A megtett kilométerek után fognak útadót fizetni a közúti szállítók, és nem az útadómatrica érvényességi ideje és a kamion súlya alapján, ahogyan most van – jelentette be Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!