Sok egyéni vállalkozó panaszkodik arra, hogy nem zökkenőmentes a támogatás igénylése
Fotó: 123RF
Akadályokba ütközött az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része a kényszerszabadságra járó állami támogatás igénylésekor, miután áprilistól a kormány megváltoztatta a mechanizmust. Az illetékes szerint lesz lehetőség javításra, pótlásra.
2020. május 13., 12:272020. május 13., 12:27
2020. május 13., 12:292020. május 13., 12:29
Nem minden egyéni vállalkozónak sikerült zökkenőmentesen igényelnie az áprilisi kényszerszabadságra járó állami támogatást. Lapunkhoz több megyéből fordultak panasszal, de a közösségi médiában is sokan jelezték, hogy az igénylés feltöltése után rendszerüzenetet kaptak, hogy kérésük helytelen, nem lehet feldolgozni.
A rendellenesség kapcsán megkerestük Támpa Ödönt, a Kovászna megyei szociális kifizetési ügynökség vezetőjét, aki igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy
Mint ismeretes, a márciusi kényszerszabadság után járó állami juttatásra az igényléseket az érintett egyéni vállalkozóknak elektronikus levélben kellett elküldeniük a megyei szociális kifizetési ügynökségekhez. Aztán a kormány módosította az eljárást, az áprilisra járó támogatást már az Aici.gov.ro oldalon lehetett kérni, csatolva a kért dokumentumokat, vagyis a személyi igazolványt, a vállalkozás bankszámlakivonatának másolatát, a kérést és a saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot.
Míg az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része gond nélkül, percek alatt feltöltötte a kérést,
Sokan akkor kezdtek aggódni, amikor kaptak egy levelet, hogy a kérés helytelen, nem feldolgozható, és leírták, hogy milyen lépéseket kövessenek, amikor feltöltik. Ezzel csak az volt a gond, hogy korábban is éppen így jártak el.
Támpa Ödön lapunknak elmondta, Kovászna megyében például áprilisra 1392 egyéni vállalkozó töltött fel kérést a kormányoldalra, miközben márciusra 780-an igényelték a támogatást. Az áprilisi kérések között 443 esetben van gond, ezek az érintetteket kapnak az ügynökségtől egy elektronikus levelet, hogy mivel kell pótolniuk az igénylést. „Írásos panaszt nem kaptunk a feltöltésre vonatkozóan, de 443 esetben valóban hiányos az igénylés. Első lépésben a rendszer automatikusan generál egy hibaüzenetet, de azután minden kérést feldolgozunk, és minden esetben küldünk levelet, hogy milyen pótlásra van szükség. Emiatt az igénylő nem veszíti el a támogatást” – részletezte Támpa Ödön. Becslése szerint a következő tíz napban minden kérést feldolgoznak.
Mint ismeretes, a katonai rendelettel bezárt egyéni vállalkozók 75 százalékos állami támogatást kapnak az országos bruttó átlagbérből, vagyis 4072 lejből.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!