Sok egyéni vállalkozó panaszkodik arra, hogy nem zökkenőmentes a támogatás igénylése
Fotó: 123RF
Akadályokba ütközött az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része a kényszerszabadságra járó állami támogatás igénylésekor, miután áprilistól a kormány megváltoztatta a mechanizmust. Az illetékes szerint lesz lehetőség javításra, pótlásra.
2020. május 13., 12:272020. május 13., 12:27
2020. május 13., 12:292020. május 13., 12:29
Nem minden egyéni vállalkozónak sikerült zökkenőmentesen igényelnie az áprilisi kényszerszabadságra járó állami támogatást. Lapunkhoz több megyéből fordultak panasszal, de a közösségi médiában is sokan jelezték, hogy az igénylés feltöltése után rendszerüzenetet kaptak, hogy kérésük helytelen, nem lehet feldolgozni.
A rendellenesség kapcsán megkerestük Támpa Ödönt, a Kovászna megyei szociális kifizetési ügynökség vezetőjét, aki igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy
Mint ismeretes, a márciusi kényszerszabadság után járó állami juttatásra az igényléseket az érintett egyéni vállalkozóknak elektronikus levélben kellett elküldeniük a megyei szociális kifizetési ügynökségekhez. Aztán a kormány módosította az eljárást, az áprilisra járó támogatást már az Aici.gov.ro oldalon lehetett kérni, csatolva a kért dokumentumokat, vagyis a személyi igazolványt, a vállalkozás bankszámlakivonatának másolatát, a kérést és a saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot.
Míg az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része gond nélkül, percek alatt feltöltötte a kérést,
Sokan akkor kezdtek aggódni, amikor kaptak egy levelet, hogy a kérés helytelen, nem feldolgozható, és leírták, hogy milyen lépéseket kövessenek, amikor feltöltik. Ezzel csak az volt a gond, hogy korábban is éppen így jártak el.
Támpa Ödön lapunknak elmondta, Kovászna megyében például áprilisra 1392 egyéni vállalkozó töltött fel kérést a kormányoldalra, miközben márciusra 780-an igényelték a támogatást. Az áprilisi kérések között 443 esetben van gond, ezek az érintetteket kapnak az ügynökségtől egy elektronikus levelet, hogy mivel kell pótolniuk az igénylést. „Írásos panaszt nem kaptunk a feltöltésre vonatkozóan, de 443 esetben valóban hiányos az igénylés. Első lépésben a rendszer automatikusan generál egy hibaüzenetet, de azután minden kérést feldolgozunk, és minden esetben küldünk levelet, hogy milyen pótlásra van szükség. Emiatt az igénylő nem veszíti el a támogatást” – részletezte Támpa Ödön. Becslése szerint a következő tíz napban minden kérést feldolgoznak.
Mint ismeretes, a katonai rendelettel bezárt egyéni vállalkozók 75 százalékos állami támogatást kapnak az országos bruttó átlagbérből, vagyis 4072 lejből.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!