Sok egyéni vállalkozó panaszkodik arra, hogy nem zökkenőmentes a támogatás igénylése
Fotó: 123RF
Akadályokba ütközött az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része a kényszerszabadságra járó állami támogatás igénylésekor, miután áprilistól a kormány megváltoztatta a mechanizmust. Az illetékes szerint lesz lehetőség javításra, pótlásra.
2020. május 13., 12:272020. május 13., 12:27
2020. május 13., 12:292020. május 13., 12:29
Nem minden egyéni vállalkozónak sikerült zökkenőmentesen igényelnie az áprilisi kényszerszabadságra járó állami támogatást. Lapunkhoz több megyéből fordultak panasszal, de a közösségi médiában is sokan jelezték, hogy az igénylés feltöltése után rendszerüzenetet kaptak, hogy kérésük helytelen, nem lehet feldolgozni.
A rendellenesség kapcsán megkerestük Támpa Ödönt, a Kovászna megyei szociális kifizetési ügynökség vezetőjét, aki igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy
Mint ismeretes, a márciusi kényszerszabadság után járó állami juttatásra az igényléseket az érintett egyéni vállalkozóknak elektronikus levélben kellett elküldeniük a megyei szociális kifizetési ügynökségekhez. Aztán a kormány módosította az eljárást, az áprilisra járó támogatást már az Aici.gov.ro oldalon lehetett kérni, csatolva a kért dokumentumokat, vagyis a személyi igazolványt, a vállalkozás bankszámlakivonatának másolatát, a kérést és a saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot.
Míg az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része gond nélkül, percek alatt feltöltötte a kérést,
Sokan akkor kezdtek aggódni, amikor kaptak egy levelet, hogy a kérés helytelen, nem feldolgozható, és leírták, hogy milyen lépéseket kövessenek, amikor feltöltik. Ezzel csak az volt a gond, hogy korábban is éppen így jártak el.
Támpa Ödön lapunknak elmondta, Kovászna megyében például áprilisra 1392 egyéni vállalkozó töltött fel kérést a kormányoldalra, miközben márciusra 780-an igényelték a támogatást. Az áprilisi kérések között 443 esetben van gond, ezek az érintetteket kapnak az ügynökségtől egy elektronikus levelet, hogy mivel kell pótolniuk az igénylést. „Írásos panaszt nem kaptunk a feltöltésre vonatkozóan, de 443 esetben valóban hiányos az igénylés. Első lépésben a rendszer automatikusan generál egy hibaüzenetet, de azután minden kérést feldolgozunk, és minden esetben küldünk levelet, hogy milyen pótlásra van szükség. Emiatt az igénylő nem veszíti el a támogatást” – részletezte Támpa Ödön. Becslése szerint a következő tíz napban minden kérést feldolgoznak.
Mint ismeretes, a katonai rendelettel bezárt egyéni vállalkozók 75 százalékos állami támogatást kapnak az országos bruttó átlagbérből, vagyis 4072 lejből.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!