2011. március 04., 10:132011. március 04., 10:13
Január elején több mértékadó francia lap is arról írt, hogy a Renault három felső szintű vezetője stratégiai információkat szolgáltatott ki az autógyár új fejlesztésű elektromos modelljeiről kínai megrendelőknek. Az állítólagos kémbotrány akkor néhány nap alatt diplomáciai üggyé dagadt, miután Kína „teljesen alaptalannak, felelőtlennek és elfogadhatatlannak” nevezte a sajtóban megjelent vádakat. A francia kormányszóvivő akkor csak annyit mondott, hogy hivatalosan nem fogalmaztak meg vádat egyetlen országgal szemben sem, de hozzátette: a Renault „gazdasági háborúskodás áldozata” lett. Az ügyet kiteregető Le Figaro című napilap – forrása megjelölése nélkül – azt írta januárban, hogy az autógyár által még augusztusban megbízott magándetektívek azt állapították meg, hogy a három megvádolt vezetőnek egy liechtensteini bankszámlára sanghaji és máltai közvetítőkön keresztül 130 ezer eurót utalt át egy pekingi székhelyű elektronikai nagyvállalat, egy svájci számlára pedig félmillió eurót. Az ipari kémkedés felderítésébe a francia titkosszolgálat is bekapcsolódott és megállította: a megvádolt munkatársak – akiket azóta elbocsátottak – nem rendelkeztek sem svájci, sem liechtensteini bankszámlával, a megadott számlaszámok pedig hamisak. A megvádoltak, a fejlesztésekért felelős igazgatótanácsi tag, Michel Balthazard – aki harminc évig állt az autógyár alkalmazásában – és két helyettese a kezdetektől tagadták a „nagyon súlyos vádakat”, és követelték, hogy a Renault mielőbb szolgáljon bizonyítékokkal az ügyben. Jean Reinhart, a Renault ügyvédje csütörtökön a francia tömegtájékoztatási eszközökben tagadta, hogy a cég felső vezetését esetleg megvezették, vagy pedig belső leszámolás történt volna az autógyárban. „Nincs olyan új elem, amely alapján mást kellene gondolnunk az ügyről, mint eddig, azaz, hogy kémkedés történt” – mondta az ügyvéd. n
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.