2010. március 30., 09:482010. március 30., 09:48
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a vámhatóság zárolta a gyártósorokat, valamint a raktárakat. A tulajdonos Tobacco Galaxy Rt. konzorcium képviselői hasztalan próbálkoztak, hogy a végleges bírósági döntésig megszerezzék a jóváhagyást a termelés újraindítására, ezért március 10-étől kényszerszabadságra küldték a több mint száz alkalmazottat.
A gyár termelési engedélyét azért vonták vissza, mert az állam 475 millió lejt követel az üzem tulajdonosától, azt az adósságot és a büntetőkamatait, amelyet a 2004-es magánosítás során már eltöröltek. A tulajdonos tavaly decemberben pert indított, hogy a már egyszer eltörölt, privatizáció előtti tartozásokat ne kelljen kifizetnie, de az ügyben még nem született végleges ítélet. A másik pert azért indították, hogy a végleges ítéletig ne függesszék fel a termelési engedélyüket, és ebben hozott most alapfokú döntést az ítélőtábla.
„A döntés nem végleges, azonban lehetővé teszi a termelés újraindítását” – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Roxana Argiroiu, a Boştină és társai iroda ügyvédje, aki a gyárat képviseli a bíróság előtt.
A bezárás hatalmas veszteségeket okozott a vállalatnak, hiszen az elmúlt hetekben 60 tonna cigarettát kellett volna legyártaniuk a külföldi megrendelőknek. A gyár vezetői és dolgozói attól tartanak, hogy a kényszerleállás miatt elveszítik a nehezen megszerzett megrendelőiket, és már nem lesz miért újraindítani a gyártósorokat.
Sándor Csaba főmérnök, szakszervezeti vezető tegnap a Krónikának úgy nyilatkozott, hivatalos értesítést még nem kaptak a döntésről, a termelést pedig csak akkor indíthatják újra, ha a vám- és pénzügyőrség leveszi a pecséteket. Ennek ellenére már néhány alkalmazottat személyesen értesített, hogy van remény a gyár újraindítására. „Legyen valami örömhír húsvét előtt” – mondta Sándor Csaba. A szakember szerint a leállással okozott kárt csak akkor tudják pontosan felmérni, ha újraindul a termelés, jelentkeznek a külföldi megrendelők, és újratárgyalják a határidőket, valamint a megrendeléseket.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.