2013. február 21., 14:042013. február 21., 14:04
Az eladások ugyanakkor 26 milliárd lejt, 5,8 milliárd eurót értek el, ez 16 százalékos növekedést jelent.
Mariana Gheorghe, a Petrom vezérigazgatója elmondta: noha a vállalat mennyiségileg kevesebb nyersanyagot adott el, az olajipari termékek drágítása miatt emelkedett a profit. „A nagyszerű eredmények az elmúlt időszakban eszközölt beruházásoknak is köszönhetőek. Az előrelépés nyomán az alkalmazottak idén fizetésemelést kapnak” – jelentette be a vezérigazgató.
A Petrom a legnagyobb romániai vállalat a Bukaresti Értéktőzsdén. Részvényeinek többsége, 51 százaléka az osztrák OMV-csoport tulajdonában van, 20 százalék a román kormányé, további 20 pedig a Proprietatea Alapé. A Petrom ugyanakkor az elmúlt évben romániai töltőállomásai és alkalmazottai számát is kénytelen volt csökkenteni. A vállalat idén egymilliárd eurót fordít beruházásokra.
Az OMV-csoport bevételei és nyeresége tavaly szintén jelentősen emelkedett: előbbi 25, míg utóbbi 12 százalékkal. Gerhard Roiss vezérigazgató rámutatott: az eredmények többek között annak köszönhetőek, hogy a finomítói kapacitásokat sikerült 88 százalékos kihasználtságon tartani, és Líbiában újra magas szinten zajlik, Ausztriában és Romániában pedig stabilizálódott a kitermelés. Az idei évre változatlan kitermeléssel számol az OMV, a befektetések összege ezzel szemben növekedhet, miután nemrég Norvégiában vásárolt részesedést az Edward Grieg olajmezőben a vállalat.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.