2012. október 29., 08:082012. október 29., 08:08
„Végre van egy igazi fürdője is Borszéknek, így benyújthatjuk kérelmünket, hogy országos érdekeltségű balneoklimatikus, turisztikai településsé nyilvánítsák a várost” – fogalmazott a nyitóünnepségen Mik József polgármester.
A fürdőt az önkormányzat saját cége működteti, amelyben két medence található, szauna és masszázs is a szolgáltatások közé tartozik. A személyzet többsége tölgyesi lesz, a korábbi kezelőbázis alkalmazottainak adnak újra munkát, ám hat-hét szakembert kell még hívni, hisz szükség van balneológusra, fizioterapeutákra.
A munkálatok negyvenöt százaléka van még hátra, amíg a szép idő tart, folytatják a munkát – mondta a polgármester, hozzátéve, várják a minisztériumtól a további munkálatokhoz a támogatást. „Az a tervünk, hogy a kezelőbázist is az önkormányzat cége fogja működtetni, ennek az a feltétele, hogy a szükséges összegeket a kormánytól, megyei tanácstól, helyi költségvetésből tudjuk előteremteni. Ha ez nem sikerül, kénytelenek leszünk részvényest bevonni, magánvállalkozással társulni.
Remélem, erre nem kell sor kerülnie” – közölte Mik József. A kezelőbázis fél hektáron terül majd el, a 6 millió eurós beruházás magába foglal szabadtéri és fedett, édes és borvizes medencéket, helyiséget orvosi rendelőnek, masszázsnak és iszappakolás alkalmazásának, lesz benne mofetta. Utólagos tervváltoztatással beépítik a tetőteret, itt kapnak helyet az idegenből érkező orvosok szolgálati lakásai.
A most megnyitott fürdő 10 és 20 óra között tart nyitva, a nyitvatartási rend igény szerint változni fog, a sípályák beindításakor fog kikristályosodni, hogy a 25–30 embert befogadó gyógyhely milyen nyitásrenddel kell hogy működjön, lehet, előjegyzésre is szükség lesz. Mik József elmondta, egy hónapnyi működés után derül ki, valójában mekkora lesz a fenntartási költség, ám az árak már leszögezettek: 10 lejbe kerül a fürdőzés, 20 lej szaunával együtt, részleges gyógymasszázszsal 40 lej, teljessel 50 lej a fürdőhasználati belépő egy alkalomra.
Balázs Katalin
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.