Fotó: Agerpres
2011. január 19., 09:502011. január 19., 09:50
A Világbank további technikai és pénzügyi támogatást nyújt Romániának egy új megállapodás keretében, amelyben a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal (EB) közösen vesznek majd részt, és amely valószínűleg két évre szól majd – jelentette be tegnap Peter Harrold, a Világbank romániai képviseletének igazgatója. Harrold emlékeztetett, az általa képviselt nemzetközi pénzintézet a jelenleg is futó megállapodásban rögzített szerepet kap az új szerződésben is. Jelezte ugyanakkor, hogy a kétéves futamidő lehetőségét az IMF vetette föl, a bukaresti kormánnyal ugyanakkor erről még nem folytattak konkrét tárgyalásokat.
Harrold közölte, az új megállapodás a jelenleg érvényeshez hasonló lesz, az utolsóként folyósítandó, 400 millió eurós hitelrészlet átutalásának körülményeit pedig már a következő hónapokban aláírandó új szerződésben rögzítik. A pénzügyi szakember arról ugyanakkor nem beszélt, mekkora összegről lenne szó, mint kifejtette, ezt később pontosítják. A világbanki képviselő úgy vélte, az új megállapodás tényét kedvezően fogadják a nemzetközi piacok, mivel a megbízhatóság jelének tekintik majd. „Románia valutaellátottsága nagyon jó. Az IMF a valutatartalékokat finanszírozza, ezért van szükség csupán elővigyázatossági (precautionary) megállapodásra” – hangsúlyozta Harrold.
Rámutatott ugyanakkor, hogy – bár a nemzetközi pénzintézetek továbbra is finanszírozzák az országot – minden érintett fél egyetértett abban: a következő negyedév gazdasági kérdéseivel kell foglalkozni, emellett pedig hosszú távú, több évre szóló tervet kell kidolgozni. Ennek szellemében a Világbankkal kötendő új megállapodás keretében az olyan kulcságazatokban szükséges reformokat is rögzítenek, mint a szociális ellátás, az egészségügy, az adórendszer korszerűsítése és egyszerűsítése, valamint az állami cégek működésének hatékonyabbá tétele.
„A szociális támogatási rendszer reformja nagyon bonyolult, mivel rendkívül alacsony hatásfokon működik. Biztosítjuk, hogy a rászoruló szegények támogatáshoz jussanak, de csakis azok, akiknek valóban szükségük van rá, és úgy, hogy ne bátorítsuk a munkakerülést” – hangoztatta Harrold. Az adórendszer korszerűsítésével kapcsolatosan kifejtette, túlságosan sok hivatalban kell különféle adókat és illetékeket fizetni, ezek száma jelenleg eléri a háromszázat. Ezekből azonban csupán húszat hagynának meg, a hasonló méretű országok példája alapján. Egyúttal arra is javaslatot tett, hogy az adókat és az illetékeket évente csupán egyszer gyűjtsék be, elektronikus úton, mivel ez akár húsz százalékkal magasabb bevételeket hozhat az államkasszának. Harrold szerint az elmúlt két évben Románia figyelemre méltó előrelépést ért el a reformok terén, még úgy is, hogy a politikai környezet ezt meglehetősen megnehezítette.
Romániában jelenleg is érvényben van egy, az IMF-fel, az Európai Unióval és a Világbankkal megkötött külső finanszírozási hitelszerződés, amelynek nyomán a nemzetközi pénzintézetek összesen mintegy 20 milliárd eurós hitelt folyósítanak az országnak. Az IMF küldöttsége január 25-én érkezik Bukarestbe, hogy felmérje, sikerült-e a kormánynak teljesítenie a 2010 utolsó negyedévére vállalt reformintézkedéseket, és azért, hogy az új, a korábbi hírek szerint mintegy 3,6 milliárd eurós megelőző jellegű hitelről tárgyaljon. Ez azt jelenti, hogy Románia nem veszi föl a rendelkezésére bocsátott pénzt, csupán abban az esetben, ha égető szüksége van rá. Annak fejében ugyanakkor, hogy folyamatosan a rendelkezésére áll az összeg, évente 0,3 százalékos díjat kell fizetnie.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.