A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) drágulása miatt szerveztek hétfőn tiltakozó megmozdulást a kamionosok: Brassó körgyűrűjén lépésben haladva adtak hangot elégedetlenségüknek.
2016. július 25., 17:392016. július 25., 17:39
A forgalom akadályázásával az volt a céljuk, hogy ráirányítsák a figyelmet az ágazat gondjaira. Mint az egyik tiltakozó elmondta, azt nehezményezi, hogy az RCA-kötvények ára nagyon megnőtt: ő például 38 ezer lejt fizet kamionja után hat hónapra, miközben eddig 7000 lejt kellett.
Árszabályozást kérnek a kormánytól
A romániai fuvarozók egyesületei közben szintén hétfőn a kormányhoz fordultak gondjaikkal, kérve, hogy a kabinet rendeletben szabályozza a kötvények árát. „Kérjük a kormánytól, hogy fagyasszák be az RCA-díjszabásokat a Pénzügyi Felügyelet (ASF) által idén júniusra kiszámított átlagárak szintjén. Ezekről a díjszabásokról az ASF azt mondja, hogy pénzügyi stabilitást jelentenek, és a hatóság illetékeseinek nyilatkozata szerint új lendületet adhatnak a romániai RCA-piacnak. A kormány elrendelhet ideiglenes intézkedéseket, hogy elejét vegye az árak túlzott emelkedésének” – áll a fuvarozók felhívásában.
Ha kérésük teljesülne, a 3,5 tonnásnál kisebb teherautók után egy évre 1117 lej biztosítást kellene fizetni, 3,5 tonna és 7,5 tonna között 1966 lej lenne az RCA-kötvény, 7,5 és 16 tonna között 2207, 16 tonna felett pedig 8489 lejért lehetne megkötni a kötelező gépjármű-biztosítást. A személyszállító közlekedési eszközök esetében 18 férőhelyig 3210 lej, 18 és 40 hely között 4366 lej, míg az ennél nagyobb járművel esetében 3017 lej lenne a biztosítás. A fuvarozók egyesületei ugyanakkor azt szeretnék, ha a tarifák befagyasztását egy hat hónapig hatályos rendelettel szabályoznák, amit további, legtöbb három hónapos időszakokra meg lehetne hosszabbítani.
Amint arról korábban írtunk, a pénzügyi felügyelet számításai szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények árának csökkenéséhez vezethet az ASF által a múlt hónap közepén bejelentett intézkedés: a tervezet szerint a biztosítóknak mintegy 10 százalékkal kevesebb hozzájárulást kellene fizetniük az eladott RCA-kötvények után.
Elkerülhetetlen volt a drágítás?
A szakemberek szerint egyébként a biztosítások piacán bekövetkezett jelentős drágulás annak tudható be, hogy a piaci szereplők többsége komoly anyagi gondokkal küzd éppen azért, mert eddig túlságosan olcsón kínálták a kötvényeket, s ez a céges politika pedig hosszú távon fenntarthatatlannak bizonyult. Többek között emiatt ment csődbe a sokáig piacvezető Astra biztosítótársaság is, az Euroins és a City Insurance pedig átszervezés alatt áll, amely főként a díjszabások növelését és a kötelező gépjármű-biztosítási kötvényektől való függetlenedést célozza. A Carpatica biztosító eközben egy lépésre áll attól, hogy megvonják működési engedélyét, miután két éven keresztül átszervezést hajtottak végre a társaságnál, januárban pedig a pénzügyi felügyelet – a tevékenységet egyelőre nem befolyásoló – megszorító intézkedéseket vezetett be a vállalkozásnál.
A biztosítók is azzal érveltek a tavalyi év végén a drágulások szükségessége mellett, hogy a fuvarozó cégek óriási veszteséget okoznak számukra, százból 37 járművük ugyanis évente okoz valamilyen kárt, ezzel szemben a magánszemélyek esetében százból hat keveredik balesetbe.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!