Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A nyugdíjasok jövedelmének differenciált emelése akár 45%-os többletbevételt jelenthet a legkiszolgáltatottabb embereknek 2023-ban – írta a Szociáldemokrata Párt (PSD) az AGERPRES hírügynökséghez eljuttatott közleményében.
2022. november 22., 16:412022. november 22., 16:41
2022. november 22., 17:152022. november 22., 17:15
„Ez is azt igazolja, hogy a PSD kormányra lépése pozitív eredményeket hoz az áremelkedés által leginkább sújtott polgárok számára” – olvasható a közleményben, amely kiemeli, hogy „a nyugdíjasok jövedelmének differenciált emeléséről szóló, a szolidaritás elvén alapuló vitára nem került volna sor, ha a PSD nem lett volna kormányon”. Hozzáteszik: a legalacsonyabb jövedelmű nyugdíjasok jövedelme fog a legnagyobb mértékben nőni.
A növekedés alapját a következő intézkedések adják: 12,5%-kal nő a nyugdíjpont értéke, az év folyamán két részletben kapnak egy 1000 lejes kisnyugdíjas-segélyt, valamint egy évi egyszeri 1400 lejes támogatást az energiaszámlák kifizetésére, és kéthavonta továbbra is megkapják a 250 lejes élelmiszerutalványt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke bírálta a koalíciós pártok vezetői által hétfő este bejelentett 12,5 százalékos nyugdíjemelést, hangsúlyozva, hogy ez még az inflációt sem fedezi.
950 ezren vannak azok, akik havonta 1501 és 2000 lej közötti nyugdíjat kapnak; ők 22-25%-os bevétel-növekedésre számíthatnak a 12,5%-os nyugdíjpont-emelés, az évi egyszeri 800 lejes kisnyugdíjas-segély és az évi egyszeri 1400 lejes energiaszámla-pótlék révén.
– írják a szociáldemokraták.
A nyugdíjpont-emelés következtében a 3000 lej fölötti nyugdíjra jogosultak jövedelme is nő 12,5 százalékkal – közölte kedden az Agerpres hírügynökség.
Ami az időseket érinti: lesz nyugdíjemelés, plusztámogatás, nyugdíjkiegészítés az energiaszámlák kifizetésére. A gyermekpénznél is lesz változás, íme a részletek.
Sajtóértesülések szerint a nyugdíjak 12,5 százalékos emelésében állapodtak meg a bukaresti kormánykoalíció vezetői, vagyis a korábbi ígéretekkel szemben nem a 16 százalékot meghaladó infláció mértékének megfelelően indexálják az öregségi juttatást.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!