2012. május 10., 08:352012. május 10., 08:35
A portugál külügy- és gazdasági minisztérium közös közleménye szerint a jövő évtől kezdve nem lesz munkaszüneti nap sem az úrnapja, sem a mindenszentek ünnepe.
A Szentszék és a portugál kormány egyébként már hetek óta tárgyal a 2004-ben kötött konkordátum módosításáról. A portugál állam és a katolikus egyház viszonyát szabályozó szerződés rendelkezik a vallási ünnepnapokról. A Vatikán beleegyezett abba, hogy a jövő évtől kezdve öt éven át ne legyen munkaszüneti nap a húsvét után hatvan nappal ünnepelt úrnapja és a november 1-jén tartott mindenszentek napja sem.
„A megállapodás célja Portugália és a portugálok erőfeszítéseinek támogatása, hogy felül tudjanak emelkedni az országot sújtó gazdasági és pénzügyi válságon” – fogalmazott a portugál kormány, amelynek közlése szerint öt év múlva felülvizsgálják a mostani egyezséget.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 78 milliárd eurós mentőcsomagjának fejében Portugália vállalta, hogy átalakítja munkaerőpiacát, rugalmasabbá téve a munkaidőt és a felmondás lehetőségét, illetve csökkentve a fizetett ünnepnapok számát és a szabadság időtartamát.
A két vallási mellett két polgári ünnepnap is a megszigorítás áldozatává vált. A jövő évtől dolgozniuk kell a portugáloknak október 5-én, a köztársaság megteremtésének napján, valamint december 1-jén is, amikor a Spanyolországgal szemben kivívott függetlenségre emlékeznek. A munka törvénykönyvének reformját – amelyről a kormány tárgyalásokat folytatott a szociális partnerekkel, kivéve a legnagyobb szakszervezetet (CGTP) – márciusban fogadta el első olvasatban a parlament. Azóta erős társadalmi ellenkezés tárgya.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.