2013. január 25., 08:582013. január 25., 08:58
„Az autópályákat nem tudjuk az államkasszából finanszírozni, mert nincs pénz” – ismerte be Ponta. A kormányfő emlékeztetett: a Marosvásárhely–Jászvásár-autópályának még csak a megvalósíthatósági előtanulmánya készült el. Ezzel szemben a dél-erdélyi autópályára és a Bukarest–Jászvásár-sztrádára van pénz, azok ugyanis európai uniós finanszírozással épülnek. Emellett elsődleges fontosságúnak nevezte a Bukarest–Brassó-sztráda megépítését. Rámutatott: amennyiben valakinek sikerül az észak-erdélyi autópálya megépítésére magánbefektetőt találni, az „minden dicséretet megérdemel.”
A Marosvásárhely–Jászvásár-sztráda kapcsán megjegyezte: az már csak azért is többe kerülne, mint a többi autópálya, mert átszeli a Kárpátokat. A közlekedési tárca honlapján megtekinthető tervezet szerint a 289 km hosszú autópálya megépítése 8,9 milliárd euróba kerülne. Ez azt jelenti, hogy egy kilométer sztrádaszakasz megépítése 30 millió euróba kerülne, vagyis drágább lenne, mint az észak-erdélyi autópálya.
Az Országos Autópálya- és Közútkezelő Társaság (CNADNR) igazgatója, Mircea Pop Pontához hasonlóan azzal indokolta a magas költségeket, hogy az autópálya hegyvidéken halad majd át. A tervek szerint a sztrádán 43 alagutat építenek, ezek hossza összesen 20 km. A tervek szerint a sztráda Maros megyei szakasza Nyárádszereda, Szováta, Ákosfalva, Nyárádmagyarós és Kibéd településen halad majd át.
A Hargita megyei szakasz Maros megye irányából Parajd felől érkezik, majd a 13B jelzésű főutat követve Gyergyóditrónál délre haladva Târgu Neamţ irányában hagyja el Hargita megyét.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.