Szerencsés kivétel. A legtöbb hőszigetelési pályázatra nem jelentkezik kivitelező
Fotó: Gecse Noémi
Kivitelezők hiánya akadályozza a panelházak hőszigetelését: ugyan Nagyváradon, Kolozsváron és Csíkszeredában is több ízben kiírták a vonatkozó közbeszerzési eljárásokat, a munkálatok alig töredékére jelentkeztek építőipari vállalatok, így patthelyzetbe került az oly sok lakó által várt program.
2019. december 01., 08:572019. december 01., 08:57
Hiába vár panelháza hőszigetelésére nagyon sok erdélyi és partiumi lakos, hiába van pénz és akarat, ha nem jelentkeznek kivitelezők a munkálatokra kiírt pályázatokra. Az építőipari vállalkozások érdektelensége miatt alakult ki patthelyzet többek között Nagyváradon, Csíkszeredában és Kolozsváron is. A partiumi megyeszékhelyen például a 120 pályázó panelház közül 47 esetben rendelkezésre áll összesen mintegy 5 millió euró értékben európai uniós finanszírozás, ám mindössze egy panelház hőszigetelésére jelentkezett kivitelező.
Mint Mircea Mălan alpolgármester felhívta a figyelmet, minden dokumentumot elfogadtak, megvan a finanszírozás, a lakosok vállalták, hogy biztosítják a 25 százalékos önrészt, de az önkormányzat elakadt a liciteknél.
– idézi az elöljárót az Ebihoreanul.ro hírportál, jelezve, olyan versenytárgyalások is vannak, amelyeket már több ízben meghirdettek, de csak nem jelentkezett senki. „Aktualizáltuk az árakat, növelve a város által biztosított és a lakók által fizetett összeget, ám így sem jön senki” – panaszolta Mălan.
Váradnak két éve van az összegek elköltésére, a munkálatok pedig legtöbb 2023-ig húzódnak el. Eközben a városban a kommunizmus éveiben épült több mint 2000 panelház közül alig 85-öt hőszigeteltek mostanáig.
Kolozsváron is nehezen megy a panelházak hőszigetelése – közölte a Krónika érdeklődésére a polgármesteri hivatal, jelezve egyúttal, hogy a munkálatok Kolozsváron egy országos program és egy másik, EU-s projekt keretében valósulnak meg. „Nincsenek jelentkezők, nem sok cég pályázik az önkormányzat kiírására, mert összetett feladatról van szó: minden lakásban nyílászárót kell cserélni, így minden lakóval, családdal érintkezni kell, ami megnehezíti, lassítja a munkát. A cégeknek kifizetendő összeg is alacsony, így ezért sem vonzó ez a kiírás számukra, inkább nagyobb lélegzetű munkákra vállalkoznak, amelyek több pénzzel és kevesebb bosszúsággal járnak számukra” – áll a lapunk kérdésére elküldött válaszban. Példaként pedig az egyik, az országos projekthez tartozó panelház-szigetelési szerződést említik, amely 18 ingatlanra vonatkozik, ám ezek közül mindössze három hőszigetelésére sikerült céget találni. A késések pedig jelentősek,
– tájékoztatott a polgármesteri hivatal.
Hasonló a helyzet a Székelyföldön: a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség tavaly tizenkét csíkszeredai panelház külső hőszigetelésére nyújtott pályázati támogatást a Regionális Operatív Program biztosította pénzalapokból. A kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárásokat kiírták, de
A további kilenc panelházat két csoportra osztva írták ki a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárást, de két sikertelen kísérlet után kiderült, hogy a 8,2, illetve 6 millió lejre becsült munkálatokra így nehéz kivitelezőt találni. Ezért kisebb tételekre választották szét a beruházásokat, csoportonként két, illetve három lakóépület külső felújítására kerestek vállalkozókat. A legutóbbi licit során öt toronyházra árajánlatot nyújtottak be, ennek kiértékelése folyamatban van. Másik két társasház hőszigetelésére is érkezett ajánlat korábban, de hiányosságok miatt el kellett utasítani, ezért most megismétlik a kiírást. Ugyanakkor
a legutóbbi közbeszerzés során egy érdeklődő jelezte, hogy a munkálatok becsült értéke túl alacsony, ezért várhatóan költségnövelésre lesz szükség – tudtuk meg.
További tíz olyan panelház, illetve lépcsőház esetében is készülnek hőszigetelésre, amelyek számára a több éve alig működő ilyen célú kormányprogram biztosít 50 százalékos finanszírozást. Korábbi támogatásokkal részben, általában félig szigetelt lakóépületekről van szó, amelyek nem feleltek meg az európai uniós támogatású hőszigetelési program feltételeinek. A finanszírozási szerződések aláírása után most a korábbi műszaki tervek naprakésszé tétele van folyamatban, ezt követően kiírják a kivitelezéshez szükséges licitet – így jövőben több helyszínen kezdhetnek dolgozni. A Regionális Operatív Program biztosította támogatásért további 23 panelház hőszigetelésére kész dokumentációkkal pályázna a polgármesteri hivatal, ám egyelőre a pályázati kiírást várják.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
1 hozzászólás