A Daemon Couture divatmárka kreációi a budapesti Fashion Weekre is eljutottak
Fotó: Domokos Kata személyes archívuma
A csíkszeredai Domokos Kata, a Daemon Couture márka alapítója és tervezője Magyarországon is elismert alkotó, aki a divatot személyes és művészi önkifejezésként értelmezi. Gyermekkori színházi élményei inspirálták a vizualitás iránti szenvedélyét, amely később a bipolaritás és a belső ellentétek ábrázolásában teljesedett ki munkáiban. Interjúnkban beszélgettünk inspirációiról, a tömegtermeléssel szembeni filozófiájáról, valamint a kelet-európai divatélet kihívásairól.
2025. április 27., 14:522025. április 27., 14:52
– Mikor volt az a pillanat, vagy mi volt az az élmény, ami elindította a divattervezés irányába?
– Gyermekkoromban gyakran látogattunk színházba a nagyszüleimmel – különösen emlékezetesek számomra a Csíki Játékszín és a Figura Stúdió előadásai, de idővel Sepsiszentgyörgy és Kolozsvár is úti céljaink közé került, ha egy-egy izgalmas darab volt műsoron. Bár akkoriban még nem tudtam pontosan megfogalmazni, mi is vonz ennyire a színház világában, ma már tisztán látom:
Ezek az élmények már fiatalon érzékenyebbé tettek a látványra, a textúrák finomságára, az anyagok beszédességére – és úgy érzem, ezek az ösztönös benyomások tereltek végül a textiltervezés, illetve a divat és kiegészítőtervezés felé.
– A Daemon Couture koncepciója nagyon személyes és művészi. Mit jelent Ön számára a kontraszt, a bipolaritás, ami a márka esszenciája?
– Két nagyon különböző világ él bennem: egy csendes, befelé forduló, melankolikus oldal, és egy másik, amely színes, játékos, szenvedélyesen élni akar. Ez a kettősség – vagy inkább bipolaritás – folyamatosan jelen van az alkotásaimban is.
Ez az anyaghasználatban, a formavilágban és színkezelésben is megmutatkozik. Az egyetemen mindig az egységesség fontosságát hangsúlyozták – hogy egy kollekció „beszéljen egy nyelven”. Nekem viszont ez sokszor küzdelmet jelentett. Úgy éreztem, ha minden darab ugyanabban a hangnemben szólal meg, akkor elveszítem önmagam.
– ha a darabok ugyan kapcsolódnak egymáshoz, de hangulatukban külön utakat járnak be.
Domokos Kata alkotásaiban folyamatosan jelen van a bipolaritás
Fotó: Domokos Kata személyes archívuma
– Kollekcióiról sugárzik a szabadság és individualizmus. Kiknek tervez leginkább? Milyen embereket lát maga előtt munka közben?
– A Daemon Couture brand születése mögött egy erőteljes vízió húzódik: a totális szabadság, az önazonosság és a feltétel nélküli elfogadás eszméje. Azokhoz szól, akik nem félnek megmutatni valódi énjüket, akik a saját szabályaik szerint élnek, függetlenül attól, hogy a társadalmi elvárások milyen skatulyákba próbálják helyezni őket.
Hiszem, hogy az önkifejezés és az elfogadás nem csupán szociális törekvések, hanem mélyen emberi szükségletek. És hiszem azt is, hogy a divat képes univerzális nyelvvé válni, amelyen keresztül újraértelmezhetjük önmagunkat, identitást és közösséget találhatunk egy olyan világban, amely gyakran inkább elidegenít, mintsem összeköt.
– A természet és a mesterséges világ kontrasztja állandó témái. Milyen formák, anyagok vagy tájak inspirálják leginkább?
– Az inspiráció számomra nem kizárólag egy-egy meghatározott forrásból érkezik, hanem mindenből, ami körülvesz a hétköznapokban – a városi tér ritmusától a természet látszólagos káoszáig. Különösen izgat a kontraszt a mesterséges, ember által megtervezett, konstruktivista struktúrák és a természetben előforduló organikus, amorf formák között. Az a feszültség érdekel, amely e két világ találkozásánál keletkezik – a precíz és a véletlenszerű, a geometrikus és a lágyan áramló, a monokróm és a színrobbanás határmezsgyéjén mozgó hibriditás. Ezt a kettősséget igyekszem textiljeimben és kollekcióimban is megjeleníteni – egyfajta érzéki dialógusként a rendezettség és a káosz között.
– Limitált szériás darabokat készít, minden modellből maximum 9 példány készül. Ez üzleti döntés vagy inkább filozófiai állásfoglalás a tömegtermelés ellen?
– Ezzel nemcsak az egyediség és a kézműves minőség mellett teszek hitet, hanem
Ez nem a legkifizetődőbb üzleti modell: nehezebb értékesíteni, és manapság kevesen engedhetik meg maguknak a limitált, kézzel készült darabokat. Mégis, számomra a Daemon elsősorban művészi és érzelmi vállalás – önkifejezés és állásfoglalás, nem csupán egy üzleti projekt.
Fotó: Domokos Kata személyes archívuma
– Vannak visszatérő szimbólumok, motívumok a munkáiban? Ha igen, milyen jelentéssel bírnak ön számára?
– A kollekcióimban gyakran jelennek meg mitikus lények, mint például a kígyó, a denevér vagy a tűz motívuma. Ezek a szimbólumok a jó és a rossz örök küzdelmét idézik meg, ami nemcsak tematikusan, hanem színekben és anyaghasználatban is visszaköszön. A kígyó különösen izgalmas számomra, hiszen szinte minden kultúrában megtalálható, és mindenhol más-más jelentéssel bír.
A zsidó-keresztény teremtéstörténetben a kígyó a bűnbeesés szimbóluma. Már a kezdetekkor megjelenik, és kulcsszerepet tölt be az ember öntudatra ébredésének metaforikus pillanatában – abban a fordulópontban, amelyet a hagyomány az eredendő bűn kezdetének tekint.
Az egyiptomi mitológiában például Apophis, a kígyóisten a gonosz megtestesítője, míg máshol az uroborosz – a saját farkába harapó kígyó – az örök körforgás szimbóluma. Emellett a kígyó több helyen a termékenységhez vagy az orvosláshoz is kapcsolódik. Ez a sokrétűség teszi különösen izgalmassá számomra.
– Milyen kihívásokat jelent ma egy feltörekvő, alternatív márkát működtetni Magyarországon vagy akár Erdélyben?
– A kelet-európai piac – így a magyar is – jóval kisebb, és a vásárlóközönség is konzervatívabb, mint Nyugat-Európában. Például Franciaországban vagy Milánóban még az idősebb generáció is bátrabban öltözködik, nyitottabb az egyedi, extravagáns vagy akár konceptuális darabokra. Ezzel szemben itthon jellemző, hogy a nemzetközi piacon már jól bejáratott modelleket új színekben, anyagokban dolgozzák fel, de formatervezés terén kevesebb a kísérletezés.
– Hogyan lehet felkerülni a nemzetközi „divattérképre”? Ön szerint mi kell ehhez napjainkban?
– A nemzetközi ismertséghez elengedhetetlen egy stabil alaptőke – különösen, ha valaki világszerte szeretne üzleteket nyitni. Nem véletlen, hogy hazánkban egyetlen, igazán nemzetközi szinten ismert márkát jegyeznek, pedig sok tehetséges tervező van. Ha viszont szakmai elismertségről beszélünk, azt inkább pályázatokon, kiállításokon, illetve nemzetközi divatbemutatókon való részvétellel lehet elérni.
Fotó: Domokos Kata személyes archívuma
– Kik a vevői? Erdélyben is népszerű a márkája vagy inkább Magyarországon, esetleg nemzetközi színtéren?
– A merészebb, kísérletezőbb darabjaim iránt itthon kisebb az érdeklődés, míg nyugaton sokkal nagyobb a kereslet az egyedi, limitált szériás öltözékekre és kiegészítőkre. Emiatt az utóbbi időben Magyarországon inkább a jelmezek és a konceptuális design felé fordultam. A művészeti közeg sokkal nyitottabb ezekre a kifejezési formákra, és én is szabadabban tudok benne alkotni – kreatív szempontból sokkal tágabb mozgásteret kínál, és a koncepcióimat is jobban megértik ebben a közegben.
– Mennyire tartja fontosnak az ökotudatosságot a divat világában, és hogyan jelenik ez meg konkrétan a Daemon Couture darabjaiban?
– Számomra kiemelten fontos az ökotudatosság, de elsősorban a gyártási folyamatban látom a fenntarthatóság kulcsát.
Emellett gyakran dolgozom régi, vintage vagy retró ruhadarabokkal, amelyeket a saját stílusomra formálok át – így új életet adok meglévő daraboknak, ahelyett, hogy újat gyártanék.
– Az erdélyi származása hat a munkáira?
– A 90-es években minden nyáron megrendezték Erdélyben a Szárhegyi Művésztelepet, amelyet nagyapám, Váli József költő-újságíró szervezett, és kisgyermekként sok időt töltöttem ott a családommal. Ez az esemény abban az időben nemzetközi szinten is elismert volt, és olyan neves alkotók érkeztek ide a világ minden tájáról – Japántól Franciaországon át Kanadáig és Németországig –, akik erdélyi művészekkel közösen dolgoztak, szakmai kapcsolatok és barátságok születtek. Emellett meghatározó élmény volt számomra az Ercsei Ferenc szobrászművész műtermében töltött idő is – a család barátjaként gyakran látogattuk őt, és lenyűgözve figyeltem, hogyan dolgozik. Ezek az élmények indították el bennem a művészetek iránti érdeklődést, amely végül a divat és kiegészítőtervezés felé terelt.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.
szóljon hozzá!