Nem örökre szólt? A tervek szerint még visszatérhet az OTP a romániai bankpiacra
Fotó: Facebook/OTP Bank Romania
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
2025. április 25., 15:562025. április 25., 15:56
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója felszólalásában úgy fogalmazott, a romániai piacról való kivonulás rövid és középtávon jó döntés volt, azonban a tervek szerint később a pénzintézet visszatérhet a régió egyik legnagyobb banki piacára, immár „nagyobb jelenléttel”.
– jelentette be az MTI szerint Csányi Sándor.
Aki amúgy a közgyűlésen az OTP történelmének legsikeresebb évének nevezte a 2024-est, amikor is a pénzintézet „kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető”.
Csányi Sándor a pénteki közgyűlési beszéde végén bejelentette: az igazgatóság pénteki döntése értelmében különválasztják az OTP elnöki és vezérigazgatói feladatkörét május elsejei hatállyal. Az elnök-vezérigazgató 33 év után a bank igazgatóságának elnökeként folytatja munkáját és a stratégiai feladatokra fókuszál. A vezérigazgatói feladatokat Csányi Péter, az OTP Bank Digitális Divíziójának vezérigazgató-helyettese, a bank igazgatóságának tagja veszi át, aki elmondta, hogy a stratégiai és az operatív irányítás szétválasztásával tovább javulhat a bank hatékonysága.
Mint ismeretes, a Transilvania Bank tavaly 347,5 millió euróért vásárolta meg az OTP Bank Romániát és az OTP Csoport többi romániai leányvállalatát, a tranzakció mára lezárult, és „transzissá” váltak az OTP Románia korábbi ügyfelei.
Lezárult az OTP Bank Romániának a Transilvania Bankba történt integrálása, így már hivatalosan is „transzisok” a magyar bankcsoport (most már csak volt) romániai ügyfelei. Mutatjuk, hogyan zajlik a teljes átállás.
A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhatott szerepet abban, hogy Budapesten úgy látták, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
E nélkül pedig véleménye szerint a romániai piacon nehéz kis bankból nagyot csinálni, az OTP távozásának pedig láthatólag „örültek az illetékes hatóságok”.
Romániából kivonult, máshol folytatja a terjeszkedést az OTP Bank – hangzott el a társaság pénteki éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!