Hamarosan indul a roncsautóprogram. A tavalyi 5000 euróról hozzávetőlegesen 7500 euróra nő az elektromos járművek vásárlása esetén nyújtott támogatás
Fotó: Haáz Vince
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
2025. április 23., 16:232025. április 23., 16:23
Az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményben idézték Mircea Fechet tárcavezetőt, aki hangsúlyozta, a romániai gépkocsipark felújítását célzó és a környezetkímélő autók vásárlását ösztönző roncsautóprogram idei legnagyobb újdonsága, hogy a tavalyi 5000 euróról hozzávetőlegesen 7500 euróra, azaz 37 ezer lejre nő a 100 százalékban elektromos járművek vásárlása esetén nyújtott támogatás.
„Reméljük, hogy a program idén minden várakozást felülmúl és minden eddigi rekordot megdönt” – fogalmazott. A tárcavezető hozzátette,
Bírálja a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA) a 2025-ös Roncsautóprogram pályázati útmutatójának tervezetét, amelyet a héten bocsátott közvitára a környezetvédelmi minisztérium.
A miniszter azt is leszögezte, hogy idén csak egy kiírása lesz a programnak, amely a tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes rekordköltségvetéssel indul.
A 2025-ös Roncsautó program pályázati útmutatója szerint
A közintézmények és önkormányzatok 120 ezer lejes (mintegy 24 ezer eurós) támogatásban részesülhetnek új plug-in hibrid vagy elektromos jármű vásárlása esetén.
A támogatás iránt érdeklődőknek az AFM által kezelt platformra kell feltölteniük az igénylésüket minden más szükséges dokumentummal együtt, beleértve a régi autó leadását igazoló iratot is. Pályázni a keret kimerüléséig lehet.
Döcögősen halad a gépkocsivásárlást tervezők és az ágazat által várva vár roncsautóprogram idei előkészítése: a környezetvédelmi miniszter szerint a héten állhat össze az államilag támogatott projekt útmutatója.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!