Fotó: MTI
A pálinka névhasználat kiterjesztéséről a kormány dönt, és mindenki számára megnyugtató megoldást keres az Erdélyi Pálinka Lovagrend által felvetett kérésre, miszerint az Erdélyben főzött pálinkákra is terjedjen ki az európai uniós eredetvédettség – közölte a szaktárca az MTI megkeresésére csütörtökön.
2017. február 02., 14:062017. február 02., 14:06
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása felidézi: az erdélyi pálinkakészítők azt kérték az FM-től, hogy a pálinka megnevezést a történelmi Erdély, Bánság és a Partium mind a tizenhat megyéjében használhassák a minőséget szavatoló pálinkafőzők.
A tárca közölte: mivel a pálinka név eredetvédettséget élvez, csak Magyarország és négy osztrák tartomány használhatja. A minisztérium az Erdélyi Pálinka Lovagrend, valamint a magyar Pálinka Nemzeti Tanács képviselőivel többször egyeztetett a kérdésben. A Földművelésügyi Minisztérium által kidolgozott lehetséges megoldásokról a kormány dönt majd.
A tájékoztatás szerint a pálinka magyar nemzeti kincs, hungarikum. Az uniós és a magyar jogi akadályok elhárítása mellett a döntés meghozatalakor fontos szempont annak vizsgálata is, hogy a termő- és előállítási terület növelése milyen hatással lenne a pálinkák piacára, a termőterületen működő vállalkozások működésére, pénzügyi helyzetére – közölte az FM.
Amint arról beszámoltunk, Kovászna, Hargita és Maros megye vezetősége a pálinkatörvény módosítását kérte a magyar kormánytól, hogy a székelyföldi termelők is használhassák a pálinka terméknevet. Azt megelőzően Orbán Viktor kormányfőtől, több minisztertől és diplomatától vártak segítséget pálinkaügyben a székelyföldi önkormányzati vezetők.
Az ügy azért került ismét napirendre, mert tizenöt díjat nyert a sepsiszentgyörgyi Potio Nobilis pálinkafőző a Sanct Georgius termékcsalád pálinkáival a magyarországi Ongán megtartott Quintessence pálinkaversenyen, a szentgyörgyi pálinkárium tulajdonosai viszont a díjkiosztó gálán újra felhívták a figyelmet, hogy a termékeik címkéire továbbra sem írhatják fel a magyar pálinka megnevezést.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!