Mi kerül a kosárba? A húsvéti kiadások nagy része az ünnepi ételekre megy el
Fotó: László Ildikó
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is: 51 százalék úgy tervezi, hogy nagyjából ugyanannyit költ, mint tavaly, miközben 27 százalék csökkenteni tervezi a kiadásokat, és alig 11 százalékra rúg azok aránya, akik több pénzt fordítanának az ünnepre a BestJobs munkaerő-közvetítő platform friss felmérése szerint.
2025. április 16., 13:252025. április 16., 13:25
2025. április 16., 13:282025. április 16., 13:28
Ami az idei húsvétra fordított összeget illeti, a megkérdezettek 42 százaléka 500 és 1000 lej közötti összeget tervez költeni, míg 35 százalékuk 500 lejnél kevesebből akarja kipipálni az ünnepi kiadásokat.
A válaszadók 69 százaléka a költségvetés nagy részét élelmiszerre fordítja, 12 százaléka kirándulást vagy egyéb szabadidős tevékenységet tervez, a többiek pedig ajándékokra (10%) vagy megtakarításokra (7%) fordítják a pénzt.
A közvélemény-kutatás eredményei arra is rávilágítanak, hogy
és a legtöbben (41%) arra készülnek, hogy a bónusz nem lesz több 300 lejnél.
A megkérdezettek 38 százaléka amúgy azt mondja, hogy a bónusz segít fedezni az ünnepi kiadásokat, míg 15 százalékuk azt állítja, hogy
A felmérés készítői kiemelik továbbá, hogy a megkérdezettek 46 százaléka úgy véli, hogy a húsvéti bónusz, még ha nem is jelentős értékű, egyfajta elismerés a munkáltató részéről, és segít növelni a cég iránti lojalitást.
A legtöbb munkavállaló (77%) különben készpénzes bónuszt szeretne, 31 százalék pedig az ajándékutalványokat nevezi meg kedvenc juttatásként. Bár 21 százalékuk értékelné a húsvéti extra szabadnapokat, a munkavállalóknak csak 23 százaléka készül a törvényes munkaszüneti napokon kívüli szabadnapokat kivenni, és a legtöbben azt tervezik, hogy az ünnepeket otthon töltik a családjukkal.
Már a húsvéti menübe is „beleszól” a mesterséges intelligencia
A felmérés által kiemelt érdekes trend a mesterséges intelligencia (MI/AI) használata a húsvéti előkészületek során: a válaszadók 27 százaléka készíti bevásárlólistáját AI segítségével, 23 százalékuk a preferenciák és az étrend alapján generál menüt, 19 százalékuk pedig receptek és tevékenységötletek készítésére használja. Ugyanakkor 46 százalék hű marad a „hagyományos módszerekhez”, és inkább mindent maga szervez meg.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!