Mi kerül a kosárba? A húsvéti kiadások nagy része az ünnepi ételekre megy el
Fotó: László Ildikó
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is: 51 százalék úgy tervezi, hogy nagyjából ugyanannyit költ, mint tavaly, miközben 27 százalék csökkenteni tervezi a kiadásokat, és alig 11 százalékra rúg azok aránya, akik több pénzt fordítanának az ünnepre a BestJobs munkaerő-közvetítő platform friss felmérése szerint.
2025. április 16., 13:252025. április 16., 13:25
2025. április 16., 13:282025. április 16., 13:28
Ami az idei húsvétra fordított összeget illeti, a megkérdezettek 42 százaléka 500 és 1000 lej közötti összeget tervez költeni, míg 35 százalékuk 500 lejnél kevesebből akarja kipipálni az ünnepi kiadásokat.
A válaszadók 69 százaléka a költségvetés nagy részét élelmiszerre fordítja, 12 százaléka kirándulást vagy egyéb szabadidős tevékenységet tervez, a többiek pedig ajándékokra (10%) vagy megtakarításokra (7%) fordítják a pénzt.
A közvélemény-kutatás eredményei arra is rávilágítanak, hogy
és a legtöbben (41%) arra készülnek, hogy a bónusz nem lesz több 300 lejnél.
A megkérdezettek 38 százaléka amúgy azt mondja, hogy a bónusz segít fedezni az ünnepi kiadásokat, míg 15 százalékuk azt állítja, hogy
A felmérés készítői kiemelik továbbá, hogy a megkérdezettek 46 százaléka úgy véli, hogy a húsvéti bónusz, még ha nem is jelentős értékű, egyfajta elismerés a munkáltató részéről, és segít növelni a cég iránti lojalitást.
A legtöbb munkavállaló (77%) különben készpénzes bónuszt szeretne, 31 százalék pedig az ajándékutalványokat nevezi meg kedvenc juttatásként. Bár 21 százalékuk értékelné a húsvéti extra szabadnapokat, a munkavállalóknak csak 23 százaléka készül a törvényes munkaszüneti napokon kívüli szabadnapokat kivenni, és a legtöbben azt tervezik, hogy az ünnepeket otthon töltik a családjukkal.
Már a húsvéti menübe is „beleszól” a mesterséges intelligencia
A felmérés által kiemelt érdekes trend a mesterséges intelligencia (MI/AI) használata a húsvéti előkészületek során: a válaszadók 27 százaléka készíti bevásárlólistáját AI segítségével, 23 százalékuk a preferenciák és az étrend alapján generál menüt, 19 százalékuk pedig receptek és tevékenységötletek készítésére használja. Ugyanakkor 46 százalék hű marad a „hagyományos módszerekhez”, és inkább mindent maga szervez meg.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!