2010. április 08., 09:582010. április 08., 09:58
A tegnapi hivatalos bemutatón a hoteltulajdonos Transivania Developments igazgatója, Nina Moldovan elmondta, nem készültek el minden részlettel, 300 ezer eurós befektetés még hátra van.
„A válság mindenkit érintett a szolgáltatóiparban. Elsősorban a vendégek száma csökkent. Aztán mindenki nekilátott árat csökkenteni, és így lassan beléptünk az árleszállítás és dömpingáru végtelen spiráljába, ami szintén nem volt egészséges” – válaszolta Nina Moldovan a Krónika kérdésére, miszerint miért éppen a legsúlyosabb gazdasági válságban láttak neki egy ekkora kaliberű beruházásnak, miközben a szálloda eddigi bevételeinek nagy részét is a most hanyatlását élő üzleti turizmus tette ki.
Az üzletaszszony ugyanakkor arra is kitért, hogy jelen pillanatban Romániában az üzleti turizmuson kívül más nem nagyon létezik, ezért az erre szakosított hotelek egyfajta gazdasági barométerként működnek, ha nekik jobban megy, az azt jelenti, más üzletágak is sikeresebbek, és fordítva, ha kevésbé megy jól a gazdasági elitnek, azonnal megérzik a vendégéjszakák számán. Mint felidézte, 2005 és 2008 között nagyon jól ment a szállodának az üzlet, negyven százalék profitot termeltek nyolcvanszázalékos kihasználtság mellett.
A 2009-es év volt azonban számukra a legnehezebb, részint a beruházások, részint az ügyfelek számának megcsappanása miatt. „2010 már sokkal jobb év lesz, mint a tavalyi volt, csak a vendéglőink bevétele húsz százalékkal nő idén, attól függetlenül, hogy hány esküvőnek és más eseménynek biztosítunk helyet. Ami az elszállásolást illeti, már a 65 százalékos kihasználtsággal is megelégednénk, tekintettel arra, hogy megduplázódott a szálloda befogadóképessége” – bizakodott az igazgató.
Mint részletezte, a szálloda bővítését 2007-ben kezdték el, de akkor még nem sejtették, hogy pár éven belül nyakukon lesz a gazdasági válság. „Amikor láttuk 2008 végén, 2009 elején, hogy mi történik az eladások terén, egyfajta lehetőséget is láttunk a befektetésben. Jobban odafigyeltünk az ügyfeleink igényeire. Új szolgáltatásokat nyújtunk, hogy úgy érezzék, ugyanazért a pénzért többet kapnak” – foglalta össze cége túlélési stratégiáját az igazgató.
Az új szolgáltatásokkal, úszómedencével és más wellnesslehetőségekkel a belföldi piacot is célba vették, mert úgy látják, a román piacnak van még hová bővülnie. „Néhány hónapja már dolgozunk az új piacok megszerzésén, és még jó néhány hónapi munka hátra van” – közölte Moldovan. Hozzáfűzte, a tavalyi első negyedévhez képest több mint 15 százalékkal nőttek az eladásaik. „Úgy hiszem, hogy enyhe növekedésre számíthatunk, amely ha nem is fogja elérni a 2007-es év végi, illetve a 2008-év eleji szintet, mindenképp vége lesz a stagnálásnak” – ismertette várakozásait az üzletvezető. Kérdésünkre, hogy az enyhébb lefolyású U alakú vagy az elhúzódó W alakú válságmodellt tartja valószínűbbnek, Nina Moldovan úgy nyilatkozott, ő az U alakú gazdasági válságmodellben hisz, de ezt bármikor felülírhatja a valóság.
„A 2009-es év tanulsága az, hogy óvatosabbnak kell lennünk, kell rendelkeznünk B és C tervvel is, többet kell megtakarítanunk” – szögezte le a Transilvania Development igazgatója. Mint ismeretes, Kolozsváron mostanáig egyetlen ötcsillagos szálloda volt, a szintén a városközpontban található Opera Plaza. Ugyan több szállodafejlesztési projektet is beharangoztak az elmúlt években, a válság szinte valamennyi beruházónak keresztbe tett, így egyetlen terv sem valósult eddig meg.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.