2011. június 21., 08:402011. június 21., 08:40
A nyitás tervezett időpontja előtt azonban lassan világossá vált: a mintegy 25 ezer négyzetméteres alapterületű épület üzlethelyiségeinek bérlésére alig akad érdeklődő, így a befektetés hatalmasat bukott – csődöt jelentett anélkül, hogy akár egy napig is működött volna. Az építkezést ráadásul részben bankkölcsönből finanszírozták: az UniCredit Ţiriac Bank 30 millió eurót hitelezett a befektetőnek. Az üresen maradt plázát épp egy évvel ezelőtt sikerült eladni, igaz, nagyjából féláron – akkori információk szerint 30,5 millióért vásárolta meg a Shopping Center Holding Kft. A cég közleményében azt ígéri, a Nagyvárad Shopping Cityre átnevezett, közel 30 ezer négyzetméteren fekvő létesítmény már ezen az őszön megnyithat. Bogdan Jigman, a pláza igazgatója a közleményben azt nyilatkozza, a bevásárlóközpontban számos világmárka termékei megtalálhatók lesznek majd, köztük a Famous Brands, a Bigotti, a Samsonite és a Domo. A Nagyvárad Shopping City egy ultramodern mozinak is otthont ad majd: a brit gyökerű The Light hálózat már a Tiagóban szerette volna megnyitni filmszínházát, most pedig az új projektben is helyet kapott. A hat teremmel rendelkező, Dolby Surround hangrendszerrel ellátott, háromdimenziós képvetítésre alkalmas mozi a legkorszerűbbek közé fog tartozni Európában – Romániában egyelőre csak a fővárosban van ilyen. A mallban lesz emellett tekepálya, biliárdasztalok és videojátékok és szimulátorok. Nagyváradon egyébként számos pláza típusú bevásárlóközpont üzemel már: az elsőként megnyílt Lotus Center mellett létezik Era Shopping Park, két Real, illetve egy Nagyvárad Plaza elnevezésű is, illetve 2012-ben egy Stop Shop nyitására is sor kerül a tervek szerint.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!