Fotó: Pál Árpád
Termelői szövetkezetet és közös bemutatóüzletet terveznek a háromszéki élelmiszeripari kistermelők, akik önálló tagozatba tömörültek a kereskedelmi kamara égisze alatt.
2017. március 27., 23:162017. március 27., 23:16
Egységes arculatot és közös bemutatóüzletet terveznek a háromszéki élelmiszeripari kistermelők. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ernyője alatt tizenkét alapító taggal a napokban jött létre az élelmiszeripari kistermelők tagozata.
Kereskényi Áron, a tagozat elnöke a Krónika megkeresésére hétfőn elmondta, szigorú kritériumrendszert fogadtak el: csak a Kovászna megyében bejegyzett vállalkozások léphetnek be a tagozatba, és csak az olyan élelmiszergyártók csatlakozhatnak, amelyek kevesebb mint tíz alkalmazottal dolgoznak, a havi termelésük nem haladja meg a hat tonnát, a kenyér és pékáru, tej és tejtermékek, illetve a hús és húskészítmények esetében csak hagyományos gyártási módszereket használnak, és a termékeikbe nem kerül adalékanyag.
Céljaik között szerepel a saját márka kidolgozása és népszerűsítése, a vásárokon és kiállításokon saját, egységes arculattal vennének részt, ugyanakkor új értékesítési piacokat szeretnének feltérképezni. Kereskényi Áron elmondta, megjelent a piacon egy olyan termékskála, ami ezeknek a feltételeknek megfelel, másrészt kialakult egy vásárlói réteg, amelynek erre van igénye. Általában ezek a kistermelők a székelyföldi városokban rendszeresen megszervezett vásárokban értékesítik a termékeiket, nem is állítanak elő nagy mennyiséget, hiszen például napi 100-150 liter tejből 10-15 kilogramm sajt készül, ennek gyorsan kerül gazdája.
A tagozat elnöke hangsúlyozta, árban nem tudják, de nem is akarják felvenni a versenyt a nagyipari körülmények között előállított élelmiszerekkel, hiszen a nagyáruházakban már húsz lejért is kínálnak egy kilogramm sajtot, miközben a kézműves termékek kilogrammonkénti ára 35 lej körül van.
A frissen megalakult tagozat egy termelőszövetkezetet hozna létre, majd a kereskedelmi kamara által felajánlott helyiségben egy kis bemutatóüzletet szeretnének berendezni. Ehhez még befektetésre van szükség, engedélyeket kell beszerezni, ám abban bíznak, hogy a vásárlóik ott napi rendszerességgel megtalálják azokat a termékeket, amelyhez jelenleg csak a vásárokon jutnak hozzá.
Tervezik továbbá, hogy rendszeresen találkoznak a szabályozó és ellenőrző hatóságokkal. Egy hónapon belül kidolgozzák a belső rendszabályzatot, amelynek alapján biztosítani tudják a tagok termékeinek minőségi ellenőrzését, illetve a tagok egymáshoz és a piachoz való viszonyulását – tájékoztatott Kereskényi Áron.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.