Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Nagy az érdeklődés romániai Midia-térségben működő fekete-tengeri földgázkitermelésben 70 százalékos részesedéssel rendelkező Black Sea Oil and Gas (BSOG) iránt, amelyre 800 millió euróért keres vevőt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és az amerikai Carlyle magántőke-befektető csoport – írta hétfőn a Profit.ro gazdasági portál.
2023. január 30., 14:302023. január 30., 14:30
A cég dokumentációs csomagjához 11 érdeklődő, köztük a Romgaz román állami földgáztársaság és az osztrák OMV–Petrom kért hozzáférést, amelyek a – Midia-térségnél ígéretesebb, de csak jelentős beruházások után kitermelhető – mélytengeri Neptun-térségben rendelkeznek 50–50 százalékos részesedéssel. A lap szerint a környező országok (Magyarország, Bulgária és Ukrajna) állami energiavállalatai és kisebb helyi vállalatok is az érdeklődők között lehetnek.
tekintettel arra, hogy a román állami vállalat frissen fizetett 1 milliárd eurót a Neptun Deep földgázmező 50 százalékáért, ahol még kétszer ennyit kell befektetnie a termelés megkezdése érdekében. A Romgaznak ráadásul jövőre mintegy 900 millió lej extraprofitadót is kell fizetnie, míg az OMV–Petrom a napokban jelezte, hogy értékelése szerint nem tartozik azok közé az energiacégek közé, amelyeknek be kéne fizetniük a „szolidaritási alapba” többletnyereségük 60 százalékát.
Mint ismeretes, tavaly júniusban kezdték meg a kitermelést a Midia földgázmezőn, amely a tengerparttól mintegy 120 kilométerre található. A tenger itt sekély, a talapzat 70 méteres mélységben van. A földgázt 1995-ben, illetve 2007-ben fedezték fel ebben a térségben. A kitermeléshez szükséges 400 millió dolláros beruházást a 2018–2022 közötti időszakban végezték el. A Midia-kitermelésben a Carlyle-csoport és az EBRD mellett a Petro Ventures Resources SRL 20, a Gas Plus Dacia SRL pedig 10 százalékos részesedéssel rendelkezik.
a gázmező teljes tartalékait pedig 10 milliárd köbméterre becsülik. A Neptun Deep mélytengeri térség az OMV–Petrom adatai szerint tízszer ekkora tartalékokkal rendelkezik, de a kitermelés leghamarabb 2027-ben indulhat be, ehhez pedig még 4 milliárd eurónyi beruházásra van szükség – mutatott rá a román gazdasági lap.
A román tengerparttól 170 kilométernyire lévő, 7500 négyzetkilométernyi területű Neptun térségben a tenger mélysége helyenként az 1700 métert is eléri.
Nemhogy a kitermelés nem kezdődik el hamarosan a fekete-tengeri Neptun Deep földgázlelőhelynek, még döntés is alig kevesebb, mint egy év múlva várható.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!