Fotó: Pixabay.com
Csaknem nyolcszor magasabb az átlagórabér Luxemburgban, mint Romániában, és az európai uniós átlag is négyszer nagyobb, mint az itt megkereshető.
2018. március 23., 19:312018. március 23., 19:31
Változatlanul a romániai és a bulgáriai munkahelyek fizetnek a legrosszabbul, az Európai Unió szerencsésebb polgárai akár nyolcszor többet is kereshetnek. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból kiderül, Romániában 5,5 euró volt 2017-ben az átlagos órabér, ennél rosszabbul csak a bolgár munkavállalók kerestek, ahol alig haladta meg az 5 eurót az órabér. Az ellenkező póluson Luxemburgot, Dániát és Belgiumot találjuk, ahol egyórányi munkáért 37 és 43 euró közötti összeget fizettek.
A legjobban tehát a Luxemburgban dolgozók jártak, ahol az átlagórabér 43,8 euró, majd a dániai (38,7 euró), valamint a belgiumi (37,9 euró) munkavállalók következtek. Franciaországban eközben 33 euró, Hollandiában 33,7 euró, míg Németországban 32,3 euró volt tavaly az órabérek átlaga.
A közép-kelet-európai térségben és a Baltikumban találjuk eközben a legalacsonyabb fizetéseket:
és jóval az európai uniós átlag alatt marad Litvánia (8,4 euró), Horvátország (8,5 euró) és Lettország (8,6 euró) is. Az Eurostat közleményéből ugyanakkor azt is megtudhatjuk, hogy 2007-hez képest az Unió legtöbb tagállamában nőtt az órabér, kivételt csak Görögország és Nagy-Britannia képez. Előbbiben 12,1 euróról 11,2 euróra, utóbbiban 27,3 euróról 25,5 euróra esett vissza ez az összeg.
A legnagyobb növekedést eközben Bulgáriában mérték, ahol 2,3 euróról 5,1 euróra nőtt tíz év alatt az órabér, ami 122 százalékos gyarapodást jelent. 67 százalékkal Észtország, 62 százalékkal pedig Szlovákia és Litvánia következett.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
1 hozzászólás