2012. november 07., 08:352012. november 07., 08:35
Több tízezer háztartásnál függesztette fel ideiglenesen a gázszolgáltatást az elmúlt hónapokban országszerte az E.ON Románia különböző műszaki rendellenességek miatt. A német tulajdonban lévő multinacionális társaság a napokban megyékre lebontva nyújtott tájékoztatást arról, hol hány lakossági fogyasztót csatlakoztattak le a földgázhálózatról a műszaki-biztonsági ellenőrzések során tapasztalt meghibásodások következtében. Az év elejétől szeptember végéig Kolozs megyében 5800, Krassó-Szörényben 3400, Fehér megyében 6500, Temes megyében hétezer berendezést kapcsoltak le ideiglenesen.
A gázszolgáltatásról lekapcsolt megyék „toplistáját” Maros vezeti 16 ezer meghibásodott készülékkel.
Szerkesztőségünkhöz is elküldött közleményében az E.ON Románia felhívja a lakosság figyelmét törvény előírta kötelezettségére, miszerint bizonyos időszakonként műszaki-biztonsági ellenőrzésnek kell alávetni a gázüzemű beltéri berendezéseket. A gázszolgáltató társaság arra figyelmeztet, hogy a gáztűzhelyeken, gázzal működő egyéni hőközpontokon, konvektorokon és gázvezetékeken keletkezett repedések, meghibásodások miatt gázszivárgás következhet be, ami súlyos következményekkel járó balesetet okozhat.
Éppen ezért a multinacionális cég nemrég partnerségi szerződést kötött az országos katasztrófavédelmi hatósággal, és közös akciók keretében figyelmeztetik a fogyasztókat az időszakos ellenőrzések elmaradása miatt leselkedő veszélyekre.
Egyébként az E.ON figyelemfelkeltő kampánya – mindamellett, hogy vitathatatlanul szükséges és fontos a gyakran előforduló, gyakran emberáldozatot követelő balesetek elkerülése érdekében – egyfajta önigazolásnak is tűnik. A lakosság részéről ugyanis folyamatos a panasz amiatt, hogy a gázszolgáltató vagy más, erre szakosodott cégek által végzett karbantartási munkálatok után indokolatlanul magas díjszabást számolnak fel.
A fogyasztók például kétévente kötelesek bevizsgáltatni gázüzemű berendezéseiket, amelynek során egységesen 29 lejt kell fizetniük úgynevezett csatlakozási pontonként, ami nem a működésben lévő berendezések számát jelenti. A tízévente lebonyolított karbantartás esetében 47 lej a tarifa. Sokan kifogásolják, hogy az E.ON szakemberei a műszaki-biztonsági ellenőrzések során mindössze szappanos vízzel bekenik a gázvezetéket, a csatlakozási pontokat és a gáztűzhelyek rózsáit, és ezért a műveletért számolják fel a díjszabást, amelyet a gázfogyasztásról kiállított számlán tüntetnek fel. Általános jelenség az is, hogy a fogyasztótól akkor is kétszeres díjszabást, azaz 58 lejt számolnak fel, ha a csatlakozópontok közül csak egyet, a konyhai tűzhelyt földgázzal ellátó vezetéket üzemelteti.
Különben az erdélyi városokban gyakori panasz a gázszolgáltatóval szemben az is, hogy a karbantartási, hibaelhárítási munkálatok során százával töri fel az utcákat, járdákat, majd a gödrök hosszú ideig tátongnak betömetlenül. A kolozsvári polgármesteri hivatal tavasszal nyílt konfliktusba keveredett a társasággal, miután az E.ON néhány hét alatt mintegy ezer helyszínen hagyott hátra krátereket, akadályozva a gépkocsiforgalmat, veszélyeztetve a gyalogosok biztonságát.
Annak idején a kincses város a társaság német anyacégét is megkereste az ügyben, miután a helyi önkormányzat egyik ülésén megjelent felháborodott lakosok éles hangon kifogásolták a gázszolgáltató eljárását. Határozottabban lépett fel a multinacionális cégek ellen Temesvár polgármestere. Nicolae Robu tegnap bejelentette, csapnivaló szolgáltatásaik miatt feljelentette az Enel energiaszolgáltatót és az E.ON-t a fogyasztóvédelmi hatóságnál.
Az E.ON esetében pénzbírságot is kilátásba helyezett az elöljáró, mivel a Béga-parti városban rengeteg utcát, járdát törtek fel a társaság munkásai, majd a gödröket befedetlenül hagyták. „Nem akartam eljutni idáig, viszont tapasztalva ezeknek a társaságoknak a város, a lakosság iránti nemtörődömségét, kénytelen voltam a sarkamra állni” – nyilatkozta Nicolae Robu.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.