Fotó: A szerző felvétele
2010. január 19., 09:102010. január 19., 09:10
Mint tájékoztatott, az óév utolsó hónapjában húszezer munkanélküli szerepelt az ügynökség nyilvántartásában. „Az állás nélkül maradottak csaknem 17 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel. Újdonságnak számít, hogy megjelentek a nyilvántartásban a közgazdászok, könyvelők is, holott számukra korábban nemigen jelentett gondot az, hogy állást találjanak. Valószínűleg túlképzés történt” – részletezte az igazgató.
Hozzátette: a legtöbb felsőfokú végzettségű álláskereső mérnöki diplomával rendelkezik, több biológus, biokémikus, vegyipari képesítésű is vár munkahelyre Marosvásárhelyen. Ez a tendencia a szakértők szerint arra utal, hogy a vásárhelyeik korábban még számítottak arra, hogy a vegyipari kombinát bővíti majd munkaközösségét, viszont az utóbbi időben ott is inkább leépítések történtek.
Maros megyében jelenleg a munkanélküliségi ráta 8 százalékos, miközben az országos szint 7,8 százalék. Reghina Fărcaş egyelőre nem tud arról, hogy idén lesznek-e tömeges elbocsátások a megyében. „Biztos lesz létszámcsökkentés a tanügyben, de a tanfelügyelőség nem közölt még semmit” – állítja Fărcaş.
Szilágy megyében egyetlen állásajánlatot tud kínálni a felsőfokú végzettséggel rendelkező közel 700 munkanélküli számára a Szilágy Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség (AJOFM) – derül ki a hivatal napokban kiadott közleményéből. Mint rámutatnak, a megyében tavaly december végén az állástalanok száma elérte a 11 164-et, amivel a munkanélküliségi ráta 10,49 százalékra ugrott.
Ehhez képest mindössze 74 üres állás vár a munka nélkül maradottakra, 45 személy vállalhat munkát a készruhagyártás terén, 20 személy mehet biztosítási ügynöknek, miközben egyetlen olyan személynek tud a munkaerő-elhelyező ügynökség állást biztosítani, aki építőmérnöki végzettséggel rendelkezik.
Gondot jelent ugyanakkor az a tény is, hogy a több mint 11 ezer állástalanból az ügynökség mindössze 7300 személynek tud munkanélküliségi segélyt biztosítani, a többiek nem jogosultak az állami támogatásra. Korosztályi lebontásban a legtöbb, 3178 személy 40 és 50 év közötti, majd a 30–40 évesek következnek, 3104 személy. Munkaköri lebontásban 7706 munkás, 2757 közép- és 701 felsőfokú végzettséggel rendelkező személy keres állást.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.