2013. február 07., 07:442013. február 07., 07:44
A vállalat eladási árát csak ezt követően határozzák meg. „A privatizációt két lépésben valósítjuk meg, a teherszállító részleget megvásárolni kívánó beruházók számára előválogatót rendezünk, a versenyben maradt vállalkozók közül pedig legkésőbb június 20-áig kiválasztjuk a nyertest” – magyarázta a tárcavezető. Hangsúlyozta, szeretnék kiszűrni a komolytalan beruházókat, ezért a versenytárgyaláson résztvevőknek 10 millió eurós „benevezési díjat” kell majd fizetniük, ez az eladni kívánt állami vállalat értékének 17 százaléka.
A kormány a CFR teherszállító részlegének többségi részvényeitől kíván megválni, pontos adatokat azonban egyelőre nem közöltek. A szállításügyi minisztérium honlapján megtalálható határozattervezet szerint ugyanakkor a szaktárca a részvények 51 százalékáért legkevesebb 268 millió lejt remél. Fenechiu ezzel kapcsolatban elmondta: az összeg csak becslés, amelyet a korábbi privatizációk alapján számítottak ki.
„Az eladási árat természetesen nem mi, hanem a piac határozza meg” – mutatott rá a tárcavezető.
Victor Ponta miniszterelnök tegnap felhívta a figyelmet: a 10 millió eurós garanciával szeretnék elkerülni a Râmnicu Vâlcea-i Oltchim vegyipari üzem privatizációjára tett kísérlet nyomán kialakult „cirkuszt”. A kormányfő felszólította Relu Fenechiut, hogy körültekintően járjon el a CFR magánosításával kapcsolatban, és személyesen ellenőrizze, hogy a folyamat rendben halad-e. Mint ismeretes, az Oltchimra kiírt pályázatot megnyerő bulvártévé-tulajdonos, populista politikus Dan Diaconescuról végül kiderült, hogy nem rendelkezik a cégért felajánlott 45 millió euróval.
A magánosítással foglalkozó bizottságot a szállításügyi minisztérium nevezi ki, a testületben más minisztériumok szakértői is helyet kapnak. A kormány a Nemzetközi Valutaalap (IMF) bizottságával határozta meg a privatizációs stratégiát. Fenechiu elmondta: az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank képviselőivel arról is egyeztetnek, hogy a CFR teherszállító részlegének tetemes tartozásait részben töröljék el. Az adóhatóság (ANAF) adatai szerint a vállalat év végéig több mint 411 millió lej adósságot halmozott fel az állam felé, ennek legnagyobb része a ki nem fizetett adók és illetékek.
Erik de Vrijer, az IMF romániai küldöttségének vezetője korábban úgy nyilatkozott, a vállalat a román kormány és a valutaalap közötti együttműködés egyik legfőbb pontja, amelynek kulcsszerepe van a hazai szállítási szektorban, azonban jelentős veszteséget halmoz fel évről évre. „A vállalatnak profitot kellene termelnie, és folyamatosan beruházásokat eszközölnie a vasúti teherszállítás területén. Erre a privatizálás a legjobb megoldás” – vélekedett de Vrijer.
A romániai vasúthálózat megfelelő karbantartására szólította fel a szállításügyi és belügyminisztériumot Victor Ponta kormányfő tegnap. A miniszterelnök ezt annak kapcsán mondta, hogy számos, Bukarest és Konstanca közötti vonatjáratot fel kellett függeszteni a napokban az ellopott vezetékek és sínek miatt. „Arra kérem az illetékeseket, hogy sürgősen szigorítsák a gördülőanyagok lopása esetén kiszabható büntetéseket, hiszen a probléma az egész országra jellemző” – hangsúlyozta Ponta. A Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege ugyanakkor abból szeretne többletbevételhez jutni, hogy magáncégek számára ad ki felületeket kávéautomaták felállítására, a vállalat már meg is hirdette a versenytárgyalást. Az automatákat nemcsak a várótermekben, hanem a vasúti kocsikban is lehet majd üzemeltetni, a vasúttársaság egyéves szerződést köt a nyertes céggel. |
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.