2010. augusztus 25., 10:332010. augusztus 25., 10:33
Az euróövezetben a megrendelések havi szinten 2,5 százalékkal nőttek a májusi – 3,8 százalékról 4,1 százalékra módosított – bővülés után. Éves öszszevetésben 22,6 százalékkal több új megrendelést kaptak a gyárak, májusban 23,0 százalék volt a felülvizsgált növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Az Eurostat adatai szerint a szélsőségesen ingadozó hajó- és repülőgép-ipari, valamint vasúti megrendelések nélkül havi szinten 1,6 százalékkal, éves összevetésben 22,5 százalékkal több megrendelést kaptak a gyártók.
A növekedés szinte teljesen egészében annak tudható be, hogy felszökött a kereslet a beruházási javak – gépek, berendezések, gyártóeszközök – iránt. A fogyasztási cikkek kereslete azonban továbbra is csökkenést mutat, jelezvén, hogy az emberek vásárlási kedve még mindig lanyha. A 27 tagországot tekintve sem sokkal eltérőbb a kép az euróövezetinél: havi szinten 2,4 százalék, éves bázison 22,5 százalék volt a növekedés. A legnagyobb növekedést Dániában regisztrálták (+64 százalék), a következő Lettország (+61,2 százalék), Észtország (+49,2 százalék), Románia (+34,6 százalék).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.