2010. július 21., 09:292010. július 21., 09:29
Biharban tizenkét központban zajlik a kurzus szeptember végéig: Kisőssiben, Réven, Barátkán, Bondoraszón, Biharrósán, Kispapmezőn, Diószegen, Szalacson, Hagymádfalván, Tenkén, Keményfokon és Tulkán. A képzésben 144 személy vesz részt. A kurzus célja, hogy segítsen a vállalkozói kultúra elsajátításában, illetve hogy a résztvevők megtanulják az üzleti életben való szerepvállaláshoz szükséges gazdasági alapismereteket, megismerjék a helyi lehetőségeket, képesek legyenek elkészíteni egy kisebb cég menedzsmenttervét, ezáltal némileg elősegítve a vidék gazdasági fejlődését.
A három hónapos kurzus végén minden résztvevőnek kész üzleti tervvel kell előállnia, amelyre nemcsak jegyet, minősítést kap majd, hanem a legjobbakat a szervezők pénzzel jutalmazzák – épp annyival, amennyi egy apró vállalkozás beindításához szükséges. A pályázatot az egyetemekkel és a helyi önkormányzatokkal partnerségben az Országos Esélyegyenlőségi Ügynökség (ANTRES) nyerte el az Európai Szociális Alapokból. Bihar mellett Temes, Arad, Máramaros, Szatmár és Krassó-Szörény megyeközpontjainak egyetemei vesznek részt a projektben.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.