Fotó: Agerpres
2010. január 22., 10:502010. január 22., 10:50
A tárcavezető közölte: az IMF-küldöttség által a találkozó előtt átadott dokumentum részben módosítja a tavaly megkötött készenlétihitel-megállapodásban foglalt feltételeket. Mint kifejtette, a nemzetközi pénzintézet újabb tennivalókat rótt ki a bukaresti kormányra annak érdekében, hogy megkaphassa az esedékes hitelrészleteket.
Jeffrey Franks, az IMF-küldöttség vezetője (képünkön) közben megerősítette: Románia a költségvetési hiány finanszírozására fordíthatja a mintegy 20 milliárd dolláros hitel következő részleteinek egy részét. Mint kifejtette, a pénz rendeltetésének pontos rögzítése a következő napokban esedékes, eddig ugyanis nem született döntés ebben a témában. Franks minderről annak kapcsán beszélt, hogy korábban Mihai Tănăsescu, Románia IMF-hez delegált képviselője kijelentette, továbbra is érvényben van az a megállapodás, amelynek értelmében a most folyósítandó hitelrészletek felét a kormány a hiány pótlására használhatja. Franks ugyanakkor arról nem beszélt, hogy a hitelösszeg fele teljes egészében a nemzeti bankhoz kerül, vagy fele-fele arányban osztozik rajta a jegybank és a pénzügyi tárca.
Franks egyébként a jegybank elnökével, Mugur Isărescuval is egyeztetett csütörtökön. Ezt követően biztatóan nyilatkozott, mondván, Románia csupán nagyon kevéssel vétette el az inflációs célt, a különbség az IMF-hez elküldött szándéknyilatkozatba foglalthoz képest a plusz-mínusz 1 százalékos határon belül van. „Ennek nyomán a túllépés nem érinti a hitelprogram előzetesen rögzített lefolyását. Most a harmadik és a negyedik részlet folyósításának feltételeiről tárgyalunk, a kilátások pedig biztatóak” - hangsúlyozta Franks.
Az IMF-küldött szerint az ország ambiciózus gazdasági programot dolgozott ki, az általa képviselt intézmény célja pedig az, hogy biztosítsa a makrogazdasági stabilitást az általa támogatott országokban. Úgy vélte, az elkövetkező hónapokban csupán kis mértékű gazdasági növekedésre lehet számítani, 2010 végére azonban már érezhető lesz a javulás. Megjegyezte, sikerült kiegyensúlyozni a költségvetési hiányt, ugyanakkor az IMF még nagyobb hatékonyságot akar, azaz jobb eredményeket és még kisebb kiadásokat. Annak kapcsán, hogy az ország felhasználja-e a teljes, közel 20 milliárd eurós keretösszeget, vagy az idei harmadik és negyedik részlet folyósítását követően nem tart igényt további kölcsönökre, kifejtette, ez teljes egészében a kormányon múlik.
Mint arról beszámoltunk, az IMF szerdán érkezett küldöttsége a hitelfeltételek teljesítésének felmérését követően jelentésben rögzíti a Bukarestben tapasztaltakat, amelyeket a pénzintézet vezetéséhez továbbít. Ez február 1-je és 20-a közötti ülésén dönt arról, hogy egy összegben átutalja-e az országnak a tavalyról elmaradt utolsó és idei első hitelrészletet, összesen 2,3 milliárd euró értékben. A várakozások szerint az Európai Bizottság egymilliárd, a Világbank pedig 300 millió eurós hitelrészletet folyósít majd.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.