Fotó: A szerző felvétele
2010. május 11., 10:172010. május 11., 10:17
Míg a tavalyi rendezvény gondolatkörét a világgazdasági válság teremtette új helyzet és a nemzetközi működőtőke viszonya uralta, a tegnap délután véget ért konferencia főtémáját az interregionális együttműködés kínálta. Az előadók – függetlenül attól, hogy az üzleti, banki vagy közszférából származtak – fontosnak tartották kiemelni a tőkevonzó önkormányzatok szerepét. Ez már csak azért is lényeges, hangsúlyozta Fazakas Zsuzsánna cégvezető, mert egy vállalkozóbarát önkormányzat olyan befektetőket képes a térségbe vonzani, akik újabb munkahelyeket teremtenek és az adott településen adóznak.
A külföldi cégek romániai megtelepedése azonban nem minden esetben volt zökkenőmentes. Ezen viszont, ha a potenciális anyaországi beruházó támogatást igényelt, a Bukarestben és Erdély különböző nagyvárosaiban irodát működtető ITD Hungary mindig megpróbált segíteni. „Románia schengeni övezeti csatlakozása után remélni merem, hogy a vállalkozásalapítás lépései felgyorsulnak, a nehézségek elhárulnak” – adott hangot bizakodásának az ITDH vezető tanácsadója, Szatmári János. A különböző infrastrukturális kérdések megoldására azonban korántsem elegendő a helyi önkormányzatok támogatása.
Ezt a tanácskozáson megjelent polgármesterek is jelezték. Szováta elöljárója, Péter Ferenc belátta, hogy a tőkeáramlás felgyorsítása érdekében a helyhatóságoknak kötelességük lenne megtalálni a tőkeimport leghatékonyabb módozatait, ám szerinte az állam segítsége nélkül igyekezetük mindössze a jó szándékban merülhet ki. Hozzátette: Szováta szerencsés helyzetben van, de a Sóvidék többi, kisebb települései fenntartási gondokkal küszködnek, nemhogy uniós pályázatokra szánt önrésszel rendelkeznének.
„Komoly infrastruktúra nélkül lehetetlen valós gazdasági fejlődésről beszélni. A külföldi üzletemberek szívesen fektetnek be, ha az önkormányzatokat maguk mellett érzik. Csakhogy ehhez a kormány támogatására is szükség lenne, mert a helyi önkormányzatoknak erre nincs pénzalapjuk” – fejtette ki a fürdőváros elöljárója. Ez annál is inkább fontos, állapította meg Hárshegyi Frigyes bankszakember, mivel egy komoly fejlesztési beruházás esetében az önkormányzatot képtelenek kitenni a maguk, akár 20 százalékra is rúgó önrészüket.
Ugyanakkor nemcsak a hatóságok segítségére, hanem a régió, akár versenyhelyzetben is álló vállalkozóinak az összefogására is szükség volna. „Az egészséges versengés mellett együtt is lehet működni” – ajánlotta az üzletembereknek Horváth Piroska, a magyarországi Regionális Fejlesztési Holding helyettes vezérigazgatója. A magyarországi Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének a főtanácsadója a „székely polcok” kialakításának ötletével rukkolt elő. Lőrincze Péter példával is szolgált: szerinte nem természetes, hogy a parajdi fürdősót csak a bánya körüli üzletekben forgalmazzák, a Székelyföldön máshol sehol.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.