2009. június 04., 10:582009. június 04., 10:58
Minderről Borsody Zoltán, a csíkszeredai vállalkozás tulajdonosa tájékoztatta a Krónikát. Mint elmondta, az egykori traktorgyár helyén épülő plázánál a munkálatok még április 15-én leálltak, az elmúlt héten pedig már a szerződést is felbontotta a beruházó Plaza Centers a BenHarral. Borsody Zoltán elmondta, a bizonytalan anyagiak miatt április 15-én még csak felfüggesztették a tevékenységet, mostantól viszont már teljesen leáll a beruházás.
A csíkszeredai vállalkozónak a Plaza Centers székhelyén azt mondták, nem tudják tartani a szerződésben vállaltakat, mivel a tervezett pláza kereskedelmi felületeit nem sikerült alvállalkozóknak bérbe adniuk. Megkötött bérleti szerződések nélkül pedig elúszott a korábban kialkudott hitelszerződés.
„Három hónap haladékot kaptak a banktól, hogy bemutassák a bérleti szerződéseket a hitel folyósításához, de ez nem sikerült” – részletezte a csíkszeredai vállalkozó. A Plaza Centersnek a csíki beruházással kapcsolatos utolsó hivatalos bejelentése 2008. december elején volt, amikor bejelentették, hogy előteremtették a pénzügyi forrásokat a Csíki Pláza megépítéséhez. Luc Rosmans, a Plaza Centers Románia vezetője szerint 19,9 millió eurós finanszírozásra tettek szert, így világszerte futó projektjeik közül kivételes módon a csíkszeredait nem állítják le, hanem az eredeti terveknek megfelelően befejezik.
A vállalatot Romániában képviselő The Practice nevű PR-ügynökség munkatársa, Alina Tătaru lapunk többszöri megkeresésére sem kívánt részleteket elárulni, hogy mi lesz a beruházás sorsa, értékesítik az ingatlant vagy konzerválják, s a későbbiekben folytatják a munkálatokat.
A Borsody Zoltán vezette vállalkozásnak mindenesetre nagy érvágást jelentenek a történtek. Eddig 12 millió euró értékű munkát végeztek el, ezt az összeget hiánytalanul ki is fizette a Plaza Centers. Hátra lett volna azonban még pontosan 3,8 millió eurót érő munka, amelyre már leszerződték az építőanyagokat, munkacsoportokat szerveztek.
A vállalkozó elmondta, a Plaza Centers képviselői a napokban a városba érkeznek, hogy elvégezzék az utolsó elszámolásokat, és megvizsgálják, szükség van-e konzerválási munkálatra az eddig elvégzett épületrészen.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.