Fotó: Egészségügyi minisztérium
Nem időszerű ebben az időszakban a fizetés és a nyugdíj halmozásának a megtiltása az egészségügyben – jelentette ki Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet kapcsán. Elmondása szerint mintegy 900 egészségügyi alkalmazott, köztük több, mint 400 orvos érintett.
2021. június 11., 08:352021. június 11., 08:35
A tárcavezetőt a román közszolgálati televízió csütörtök esti műsorában kérdezték a parlament elé sürgősségi eljárással kerülő jogszabályjavaslatról.
„Elsősorban ez egy törvénytervezet, amelyet a kormány továbbított a parlament elé. Mi megjegyzéssel küldtük tovább, jelezve, nem időszerű, legalábbis ebben az időszakban, megtiltani a fizetés és a nyugdíj halmozását. A hatás viszont, bármilyen irányba is haladnánk, valószínűleg korlátozott lesz” – válaszolta Ioana Mihăilă.
Mint mondta, az egészségügyben dolgozók körében nagyjából 900 alkalmazott esik a törvénytervezet hatálya alá, közülük valamivel több, mint 400-an orvosok.
hogy ezek az egészségügyi alkalmazottak, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, tovább dolgozhassanak, és megkapják a nyugdíjt. Nem kivételt jelent, mindössze előnyös formákat” – fogalmazott a miniszter.
Ha akarnak, akár hetven éves korukig is dolgozhatnak a közalkalmazottak, amennyiben életbe lép a Cîțu-kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet. Ugyanez a jogszabálytervezet tiltja a fizetés és a nyugdíj halmozását.
Arra a kérdésre, hogy az alternatívák módosító javaslatokkal kerülnek-e be a jogszabályjavaslatba, azt mondta, erről még egyeztetni fognak a munkaügyi miniszterrel, valamint a parlamenti szakbizottságokkal.
Mint ismeretes, a kormány szerdai ülésén fogadta el a törvénytervezetet, amelynek értelmében nem halmozhatják többé a nyugdíjat és a fizetést a közszférában dolgozók. A tiltás még nem lép hatályba, a jogszabályjavaslatot a parlamentnek is el kell fogadnia, illetve Klaus Iohannis államfőnek is ki kell hirdetnie. Úgy tűnik viszont, hogy valószínűleg nem kell sokáig várni a jogszabályra, Florin Cîţu kormányfő szerdai bejelentése szerint ugyanis a parlament gyorsított eljárással fogja megvitatni és elfogadni a tervezetet.
A közszféra nem minden területére terjed ki a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet, amely megtiltja a nyugdíjkorhatár betöltése után is a munka mezején maradó közalkalmazottaknak, hogy halmozzák a fizetést a nyugdíjjal.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
szóljon hozzá!