Fotó: Egészségügyi minisztérium
Nem időszerű ebben az időszakban a fizetés és a nyugdíj halmozásának a megtiltása az egészségügyben – jelentette ki Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet kapcsán. Elmondása szerint mintegy 900 egészségügyi alkalmazott, köztük több, mint 400 orvos érintett.
2021. június 11., 08:352021. június 11., 08:35
A tárcavezetőt a román közszolgálati televízió csütörtök esti műsorában kérdezték a parlament elé sürgősségi eljárással kerülő jogszabályjavaslatról.
„Elsősorban ez egy törvénytervezet, amelyet a kormány továbbított a parlament elé. Mi megjegyzéssel küldtük tovább, jelezve, nem időszerű, legalábbis ebben az időszakban, megtiltani a fizetés és a nyugdíj halmozását. A hatás viszont, bármilyen irányba is haladnánk, valószínűleg korlátozott lesz” – válaszolta Ioana Mihăilă.
Mint mondta, az egészségügyben dolgozók körében nagyjából 900 alkalmazott esik a törvénytervezet hatálya alá, közülük valamivel több, mint 400-an orvosok.
hogy ezek az egészségügyi alkalmazottak, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, tovább dolgozhassanak, és megkapják a nyugdíjt. Nem kivételt jelent, mindössze előnyös formákat” – fogalmazott a miniszter.
Ha akarnak, akár hetven éves korukig is dolgozhatnak a közalkalmazottak, amennyiben életbe lép a Cîțu-kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet. Ugyanez a jogszabálytervezet tiltja a fizetés és a nyugdíj halmozását.
Arra a kérdésre, hogy az alternatívák módosító javaslatokkal kerülnek-e be a jogszabályjavaslatba, azt mondta, erről még egyeztetni fognak a munkaügyi miniszterrel, valamint a parlamenti szakbizottságokkal.
Mint ismeretes, a kormány szerdai ülésén fogadta el a törvénytervezetet, amelynek értelmében nem halmozhatják többé a nyugdíjat és a fizetést a közszférában dolgozók. A tiltás még nem lép hatályba, a jogszabályjavaslatot a parlamentnek is el kell fogadnia, illetve Klaus Iohannis államfőnek is ki kell hirdetnie. Úgy tűnik viszont, hogy valószínűleg nem kell sokáig várni a jogszabályra, Florin Cîţu kormányfő szerdai bejelentése szerint ugyanis a parlament gyorsított eljárással fogja megvitatni és elfogadni a tervezetet.
A közszféra nem minden területére terjed ki a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet, amely megtiltja a nyugdíjkorhatár betöltése után is a munka mezején maradó közalkalmazottaknak, hogy halmozzák a fizetést a nyugdíjjal.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!