A hivatalos indoklás szerint az alkotmány nem teszi lehetővé, hogy a képviselőket és szenátorokat is választás elé állítsák
Fotó: Facebook/Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor
A közszféra nem minden területére terjed ki a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet, amely megtiltja a nyugdíjkorhatár betöltése után is a munka mezején maradó közalkalmazottaknak, hogy halmozzák a fizetést a nyugdíjjal.
2021. június 10., 09:222021. június 10., 09:22
A jogszabályjavaslat nem vonatkozik például a képviselőkre, a szenátorokra, a polgármesterekre, az alkotmánybírákra vagy a Számvevőszék tagjaira.
Florin Cîțu miniszterelnök megfogalmazása szerint a tiltás nem vonatkozik a választott közméltóságokra, illetve azokra, akik esetében a mandátum időtartamáról az alaptörvény rendelkezik. Mint mondta, a kormány jogászai szerint így törvényes és alkotmányos a tervezet.
– fogalmazott a kormányfő.
Hasonlóképpen nyilatkozott Raluca Turcan munkaügyi miniszter is, amikor a kivételekről kérdezték. „Költői kérdéssel fogok válaszolni. Akarja valaki, hogy a kormány vagy a parlament mímelje a reformokat? A válasz nyilvánvalóan: nem.
Amíg az alkotmány mindenki számára biztosítja a megválaszthatóságot, és vannak az alkotmány által meghatározott mandátumok, ha mi ellentétes szöveggel rukkolnánk elő, akkor a törvény messze alkotmányellenes lenne. Tanúi lehettünk számos jogszabálytervezetnek, amelyeket később alkotmányellenesnek minősítettek, és az emberek csak a keserűséggel maradtak” – érvelt a munkaügyi tárca vezetője.
Ha akarnak, akár hetven éves korukig is dolgozhatnak a közalkalmazottak, amennyiben életbe lép a Cîțu-kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet. Ugyanez a jogszabálytervezet tiltja a fizetés és a nyugdíj halmozását.
Mint ismeretes, a kormány szerdai ülésén fogadta el a törvénytervezetet, amelynek értelmében nem halmozhatják többé a nyugdíjat és a fizetést a közszférában dolgozók, amennyiben úgy döntenek, hogy a törvényes nyugdíjkorhatár után még alkalmazásban maradnak. A jogszabályjavaslat lehetővé teszi egyúttal a közalkalmazottak számára, hogy kérésre 70 éves korukig dolgozzanak.
A tiltás még nem lép hatályba, a jogszabályjavaslatot a parlamentnek is el kell fogadnia, illetve Klaus Iohannis államfőnek is ki kell hirdetnie. Úgy tűnik viszont, hogy valószínűleg nem kell sokáig várni a jogszabályra, Florin Cîţu kormányfő szerdai bejelentése szerint ugyanis a parlament gyorsított eljárással fogja megvitatni és elfogadni a tervezetet.
Első olvasatban jóváhagyta a kormány szerdai ülésén azt a jogszabálytervezetet, amely a nyugdíjkorhatár elérése utáni munkavállalást szabályozza – közölte szerdán Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
1 hozzászólás