A hivatalos indoklás szerint az alkotmány nem teszi lehetővé, hogy a képviselőket és szenátorokat is választás elé állítsák
Fotó: Facebook/Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor
A közszféra nem minden területére terjed ki a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet, amely megtiltja a nyugdíjkorhatár betöltése után is a munka mezején maradó közalkalmazottaknak, hogy halmozzák a fizetést a nyugdíjjal.
2021. június 10., 09:222021. június 10., 09:22
A jogszabályjavaslat nem vonatkozik például a képviselőkre, a szenátorokra, a polgármesterekre, az alkotmánybírákra vagy a Számvevőszék tagjaira.
Florin Cîțu miniszterelnök megfogalmazása szerint a tiltás nem vonatkozik a választott közméltóságokra, illetve azokra, akik esetében a mandátum időtartamáról az alaptörvény rendelkezik. Mint mondta, a kormány jogászai szerint így törvényes és alkotmányos a tervezet.
– fogalmazott a kormányfő.
Hasonlóképpen nyilatkozott Raluca Turcan munkaügyi miniszter is, amikor a kivételekről kérdezték. „Költői kérdéssel fogok válaszolni. Akarja valaki, hogy a kormány vagy a parlament mímelje a reformokat? A válasz nyilvánvalóan: nem.
Amíg az alkotmány mindenki számára biztosítja a megválaszthatóságot, és vannak az alkotmány által meghatározott mandátumok, ha mi ellentétes szöveggel rukkolnánk elő, akkor a törvény messze alkotmányellenes lenne. Tanúi lehettünk számos jogszabálytervezetnek, amelyeket később alkotmányellenesnek minősítettek, és az emberek csak a keserűséggel maradtak” – érvelt a munkaügyi tárca vezetője.
Ha akarnak, akár hetven éves korukig is dolgozhatnak a közalkalmazottak, amennyiben életbe lép a Cîțu-kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet. Ugyanez a jogszabálytervezet tiltja a fizetés és a nyugdíj halmozását.
Mint ismeretes, a kormány szerdai ülésén fogadta el a törvénytervezetet, amelynek értelmében nem halmozhatják többé a nyugdíjat és a fizetést a közszférában dolgozók, amennyiben úgy döntenek, hogy a törvényes nyugdíjkorhatár után még alkalmazásban maradnak. A jogszabályjavaslat lehetővé teszi egyúttal a közalkalmazottak számára, hogy kérésre 70 éves korukig dolgozzanak.
A tiltás még nem lép hatályba, a jogszabályjavaslatot a parlamentnek is el kell fogadnia, illetve Klaus Iohannis államfőnek is ki kell hirdetnie. Úgy tűnik viszont, hogy valószínűleg nem kell sokáig várni a jogszabályra, Florin Cîţu kormányfő szerdai bejelentése szerint ugyanis a parlament gyorsított eljárással fogja megvitatni és elfogadni a tervezetet.
Első olvasatban jóváhagyta a kormány szerdai ülésén azt a jogszabálytervezetet, amely a nyugdíjkorhatár elérése utáni munkavállalást szabályozza – közölte szerdán Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
1 hozzászólás