Fotó: Haáz Vince
Ha akarnak, akár hetven éves korukig is dolgozhatnak a közalkalmazottak, amennyiben életbe lép a Cîțu-kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet. Ugyanez a jogszabálytervezet tiltja a fizetés és a nyugdíj halmozását.
2021. június 09., 16:462021. június 09., 16:46
2021. június 09., 17:002021. június 09., 17:00
Nem halmozhatják többé a nyugdíjat és a fizetést a közszférában dolgozók – az erről szóló törvénytervezetet szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány. A tiltás ezzel még nem lép hatályba, hanem a parlamentnek is el kell fogadnia, illetve Klaus Iohannis államfőnek is ki kell hirdetnie. Úgy tűnik viszont, hogy valószínűleg nem kell sokáig várni a jogszabályra,
„A kormány elfogadta a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a nyugdíjkorhatárt elért személyek számára, hogy folytassák tevékenységüket. A jogszabályjavaslat, amely sürgősségi eljárással megy tovább a parlament elé, megtiltja a fizetés és a nyugdíj halmozását, és ezzel egyidőben előírja, hogy a nyugdíjkorhatár opcionálisan kitolható 70 éves korig” – jelentette be a miniszterelnök a kormányülés után.
A törvénytervezet így fogalmaz: „szem előtt tartva a költségvetési megszorításokat és a munkavállalókkal járó költségvetési kiadások csökkentését,
Ezért a közszférában a tevékenység folytatása a nyugdíj folyósításának a felfüggesztésével jár”.
A jogszabályjavaslat szerint tehát a már nyugdíjas, de még a közszférában munkát vállaló személyeknek lehetőségük lesz 70 éves korukig aktív életet folytatni, ám tényleges nyugdíjazásukig kénytelenek lesznek lemondani az időskori juttatásról. A tervezet szerint ugyanis
Azoknak, akik ezután érik el a törvényes nyugdíjkorhatárt, a munka folytatásáról szóló kérést a törvényes nyugdíjkorhatár betöltése előtt legalább 30 nappal iktatniuk kell. A „hosszabbítás” ugyanakkor nem jelenti azt, hogy 70 éves korukig kötelesek dolgozni, menet közben bármikor nyugdíjba mehetnek, ehhez 60 nappal a nyugdíjazás időpontja előtt kérvényt kell benyújtaniuk munkáltatójukhoz. Mint ismeretes,
amelyet a hónap elején küldtek el Brüsszelbe, jelenleg pedig az Európai Bizottság jóváhagyására vár.
A dokumentum szerint a nyugdíjkorhatár megemelése opcionális lesz. Emellett új indexálási rendszert dolgoznak ki az időskori juttatás megemelésére, és módosítják az előrehozott nyugdíjazás feltételeit is. Az új nyugdíjtörvény a korábbi bejelentések értelmében 2023-tól léphet hatályba.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!