Itt a vendég, hol a vendég? Egyelőre nem sok lendületet ad a vendéglátásnak a romániai korlátozások lazítása
Fotó: Jakab Mónika
Mindenki várta a járványügyi korlátozások feloldását, ám a gyakorlatban ezek nem sokat segítenek a vendéglátósokon. A lapunk által megszólaltatott vállalkozók kifejtették, a rendezvények, előszilveszteri mulatságok többsége elmarad, mert a lakosság több mint fele továbbra sincs beoltva, egy társaságban, egy munkahelyen még mindig általában többségben vannak az oltatlanok, akik nem mehetnek étterembe.
2021. december 13., 08:122021. december 13., 08:12
„Nesze semmi, fogd meg jól” – jellemezte a Krónika megkeresésére a bukaresti kormány által nemrég elfogadott lazítások hatását a vendéglátóiparra Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Park étterem és szálloda tulajdonosa. Hangsúlyozta: ezentúl is csak azt a vendéget tudja fogadni, aki be van oltva, hiszen „senki nem tesztel csak azért, hogy elmenjen étterembe”.
kényelmetlen helyzetbe hozva őket azzal, hogy nyitva tarthatnak, megszervezhetik például a szilveszteri mulatságot, de meg kell válogatniuk, hogy kit engednek be. Nem tesztelhetünk az ajtó előtt, csak ellenőrizzük, kinek van zöldigazolványa, ám a Kovászna megyei átoltottság alapján minden tíz emberből csak háromnak van igazolványa, ők mehetnek étterembe” – fejtette ki a vállalkozó.
Mint mondta, a szilveszteri mulatságot meghirdették, ám egyelőre lanyha az érdeklődés, aminek a hátterében az áll, hogy egy baráti társaságból, családból, ha nincs mindenki beoltva, a többiek szolidaritásból otthon maradnak, vagy házibulit szerveznek. Ebből a megfontolásból nem szerveznek céges előszilvesztereket sem, és lehet, hogy a százszemélyes szilveszteri mulatságra csak harmincan mennek el. „Karácsonykor eddig sem volt forgalom, általában bezártak az éttermek, mert mindenki otthon ünnepel. A decemberi hónap nem nagy dobás a vendéglátásban, mindenki az ajándékokra, a karácsonyi ünnepi asztalra spórol, kevesebbet járnak vendéglőbe. A szilveszter hozhat valamilyen forgalomnövekedést” – osztotta meg velünk tapasztalatait Kovács István, jelezve, értesülései szerint vannak olyan éttermek is, amelyek bezárnak az ünnepekre.
„A lazítások mindig jól jönnek, az emberek már nagyon várták, ám kérdéses, hogy eljött-e ennek az ideje, amikor egész Európa éppen szigorít” – fogalmazott eközben kérdésünkre Kovács Zsolt, a kolozsvári Mikó étterem tulajdonosa. Rámutatott:
„Egy 500 férőhelyes vendéglátóipari egységben megéri a megengedett 250 fővel szilveszteri mulatságot szervezni, ám a Mikó étterem 90–100 férőhelyes, tehát legtöbb ötvenszemélyes szilvesztert szervezhetnének. Egy zenekar legkevesebb ezer euró, tehát a vendégek költségét fejenként száz lejjel megdobná csak a zene. Az alkalmazottak tripla bérezést kérnek szilveszter éjszakáján, a vendégeknek nagy elvárásaik vannak, például korlátlan italfogyasztást akarnak, ebben a felállásban nem éri meg” – részletezte a vállalkozó. Karácsonykor eközben eddig is bezártak, hogy a munkatársaik otthon ünnepelhessenek.
– összegezte Kovács Zsolt.
Kell a zöldigazolás. Amíg sok az oltatlan, nem sokkal több vendégre számíthatnak az éttermekben
Fotó: Jakab Mónika
„A járványügyi korlátozások lazítása akkor működik jól, akkor nem veszélyes, ha egyéni szinten mindenki felelősségteljesen viselkedik” – értékelt Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, amikor arról kérdeztük, a járvány terjedése szempontjából mit jelentenek a mostani lazítások. A szakember aláhúzta: a lazítások alatt levizsgázik a romániai – és egyben az erdélyi magyar – társadalom is, kiderül, az elmúlt közel két év elég volt-e arra, hogy megtanuljuk, hol vannak a vészhelyzetek, hol kell védőmaszkot viselni, elővigyázatosnak lenni, milyen helyeket, helyzeteket kell kerülni.
„Ha mindet megtanultuk, jól vizsgázik a társadalom, és nem emelkednek az esetszámok. Viszont ha mégis sok lesz újra a fertőzés, azt jelzi, hogy nem szolgáltuk meg a bizalmat, nem tanultunk meg egyéni szinten védekezni” – részletezte a járványügyi szakértő. Rámutatott:
„Erről szól a nyugat- és kelet-európai átoltottság közötti különbség is. Az átoltottság szintje tükrözi a társadalmi felelősségvállalás szintjét. Ez Nyugat-Európában 70–80 százalékos, Romániában 40, míg Székelyföldön 30 százalék. Amíg a többség nem vállal felelősséget a közért, addig nehezen lehet bizalmon alapuló intézkedésekkel célt érni, a cél pedig az, hogy leálljon a járvány, megszűnjön a kórházak leterheltsége, csökkenjen az elhalálozások, a súlyos szövődmények száma” – hangsúlyozta a közegészségügyi szakember.
– tette hozzá. Tar Gyöngyi úgy véli, mindezt figyelembe véve érti a döntéshozók logikáját, hogy miért enyhítettek, még akkor is, ha ennek valószínűleg az ünnepek után két héttel meglesznek a következményei. „Az egészségügyi miniszter új politikát hirdetett meg, hogy a bizalom legyen a korlátozások alapja, nem kényszerrel, hanem bizalommal kell az emberek felé fordulni. Ezt tette az oktatási miniszter is az iskolai nyáltesztek kapcsán, ám ez esetben megkérdőjelezhető, miként szolgálják meg egyesek a bizalmat: az interneten árulják az iskolában kapott teszteket.
– mutatott rá az igazgató, aki szerint a politikum a szavazatokat nézi. Példaként Németországot hozta fel, ahol a lakosság több mint 70 százaléka be van oltva, tehát támogatja az oltáspárti politikát. Nálunk viszont éppen fordítva van, a szavazatok nagyobb része azoktól érkezik, akik nincsenek beoltva, így a döntéshozók többsége óvatos, amikor kényszerítő, korlátozó intézkedéseket kell meghozni.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!