Fotó: Veres Nándor
A mezőgazdasági termelők felhívást intéztek Klaus Iohannis államelnökhöz, járjon közben annak a konfliktusnak a megoldása érdekében, amely köztük és a kormány között alakult ki, amiért utóbbi nem foglalta bele az aszálykár-támogatásokat az idei költségvetési törvénybe – tájékoztat keddi közleményében a Gazdák Ereje Egyesület.
2021. március 02., 12:332021. március 02., 12:33
„Néhány óra van még hátra az államháztartási törvény tervezetének parlamenti zárószavazásáig, és a mezőgazdasági ágazat számos felhívásának ellenére a hatalom parlamenti képviselői megsemmisítő csapást készülnek mérni a román gazdák tízezreire, veszélyeztetve a román mezőgazdaságot és a lakosság élelmezésének biztosítását a 2021-es évben” – áll a közleményben.
Az egyesület a médián keresztül kíván nyilvános felhívást intézni Klaus Iohannis államelnökhöz, hogy járjon közben az ügyben, amelyet az idézett elő, hogy
Kifejtik, sajnálják, hogy ehhez a kétségbeesett lépéshez kellett folyamodniuk, miután a kormány nem tartotta be ígéreteit, de úgy vélik, hogy az államelnök, akinek az alkotmány 80-as cikkelye alapján mediátori szerepe van az állam és a társadalom között, segíthet a kialakult helyzet megoldásában, abban, hogy a román gazdálkodók megmeneküljenek a biztos csődtől.
A mezőgazdasági termelők szerint az aszálykárokra fizetett kártérítések nem helyeznek nyomást a költségvetési deficitre, sőt, gazdasági fellendülést fognak hozni, és a pénzügyminisztérium év végéig visszakapja ezeket az összegeket adók és illetékek formájában.
„Meggyőződésünk, hogy ebben a néhány órában meg lehet találni a megoldást arra, hogy ezeket a kártérítéseket kifizessék. Emlékeztetünk mindenkit, hogy a kártérítések kifizetéséhez szükséges összeg egymilliárd lej (megközelítőleg 210 millió euró). Ennyi szükséges ahhoz, hogy a romániai gazdák nagy része idén be tudja vetni földjeit, és ezzel hozzájáruljon a gazdasági fejlődéshez, amire mindannyian annyira számítunk 2021-ben” – mutat még rá a közlemény.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!