Mindegy mennyit fizet, mindenki ugyanabban az egészségügyi szolgáltatásban részesül
Fotó: Barabás Ákos
Nincs rendjén Dan Vîlceanu ügyvivő pénzügyminiszter szerint az, hogy mindenki a fizetése 10 százalékának megfelelő összeget fizet be havonta egészségbiztosításként, hiszen végül – függetlenül a befizetett összegtől – mindenki ugyanabban a szolgáltatásban részesül. A tárcavezető az adóterhek fokozatos csökkentése mellett azt javasolja, csak egy bizonyos összegig kelljen egészségbiztosítást fizetni.
2021. október 11., 08:332021. október 11., 08:33
„Az egészségbiztosítások úgy működnek, mint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA). Ez egy biztosítás arra a pillanatra, amikor kórházi ellátásra, egészségügyi szolgáltatásokra szorulunk.
– idézte a pénzügyminiszter nyilatkozatát a News.ro hírügynökség.
„El kellene gondolkodni egy plafonértéken, ameddig egészségbiztosítást kell fizetni, mivel ez nem úgy működik, mint a nyugdíjbiztosítás, amit ha befizetsz, visszakapod nyugdíjas korodban” – fejtette ki a tárcavezető.
Romániában terheli a legtöbb adó a munkabéreket – mutatott rá Dragoș Damian, a kolozsvári Terapia vezérigazgatója. A Krónikának nyilatkozó adószakértő azonban árnyalta a képet, véleménye szerint nem lehet önmagában csak a fizetések megadózását vizsgálni.
Erről szóló javaslatát ugyanabba az intézkedéscsomagba foglalná bele, amellyel az IT-szektorban és az építőiparban tevékenykedő vállalatok adókedvezményeit tervezik megszüntetni.
„Azt szeretném, ha csomagban vitatnánk meg ezt a két intézkedést, a kivételek eltörlését és a munkabérek adóterheinek fokozatos csökkentését. Létezik egy elv, amelyet Romániában is szeretnénk viszontlátni: kevés adó mindenkinek, de azt fizesse be mindenki” – szögezte le Dan Vîlceanu.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!