Nem kell az állami „borravaló”? Meghosszabbították a HoReCa-ágazatnak nyújtott támogatás igénylésének határidejét

Nem kell az állami „borravaló”? Meghosszabbították a HoReCa-ágazatnak nyújtott támogatás igénylésének határidejét

Van, aki rászorul, más nem. Sok vendéglátónak sikerült a tavalyi év végére behoznia a pandémia által okozott veszteségeket

Fotó: Jakab Mónika

Összetett oka vannak, hogy a vártnál sokkal kevesebben igényelték az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat képviselői közül – értékeltek a Krónika által megkérdezett szakértők. Sokak számára „levegővételt” jelenthetne az állami segítség, de ehhez teljesen törvényes kellene hogy legyen a működésük. Az egyhetes hosszabbítást is ki kell használni, de aki ügyes volt, és már feltöltötte a rendszerbe az iratcsomókat, nagy eséllyel megkapja a kért támogatás teljes összegét. 

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. július 21., 08:092021. július 21., 08:09

2021. július 21., 08:232021. július 21., 08:23

Bár korábban a bukaresti hatóságok azzal számoltak, akár 74 ezerre is rúghat azoknak a vendéglátósoknak, szállásadóknak, idegenvezetőknek (HoReCa-ágazat) a száma, amelyek állami támogatást fognak igényelni azt követően, hogy a gazdaságnak ezt a szektorát sújtották az egyik legerősebben a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások, végül hétfőig alig 8000 cég jelentkezett. Ennek nyomán a gazdasági minisztérium bejelentette, hogy július 26-áig meghosszabbítja a határidőt.

Pénz van, pályázó kevesebb

A szaktárca közleményben tudatta, hogy egy héttel meghosszabbítják a jelentkezési határidőt. Mint írták, hétfőig 8000 vállalkozás iratkozott fel az erre a célra létrehozott online platformon. Mint ismeretes, a gazdasági mentőcsomagról még februárban fogadta el a kormány a 2020/224-es számú sürgősségi rendeletet, és 60 nap állt a gazdasági tárca rendelkezésére, hogy kidolgozza a módszertant. Végül

június 29-én nyitották meg az elektronikus platformot a Granturi.imm.gov.ro oldalon, ahol regisztrálhatnak a vállalkozók, és kérhetik a 2019-ben és 2020-ban megvalósított üzleti forgalom közti különbség legtöbb 20 százalékának a megtérítését.

Akkor azt közölték, hogy platform tíz munkanapon át, július 12-éig lesz elérhető, meghosszabbítási lehetőséggel. Így a mostani immár a második hosszabbítás.

Amúgy az applikáció indításakor a román gazdasági minisztérium már azt közölte, hogy várakozásaik szerint nagyjából 30 ezer jelentkező fogja igényelni a kormánytámogatást. A kormány összesen mintegy 2,5 milliárd lejt utalt ki erre a célra. A vállalkozásoknak nem jelentkezési sorrendben ítélik meg a támogatást, és amennyiben a rendelkezésre álló összegnél többre érkezne pályázat, a nyertes cégek között arányosan osztják majd szét a 2,5 milliárd lejt.

Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Nem egyszerű, mint a karikacsapás

Az is indokolhatja a pályázók alacsony számát, hogy nem volt zökkenőmentes a folyamat. A hivatalos tájékoztatás szerint

a cégek egy részének akadályt jelentett az előírásoknak megfelelő könyvelő vagy auditor azonosítása, aki hitelesítheti a cég számára az üzletiforgalom-különbözetet.

A szaktárca a segítségükre sietett a névsorral. Azonban kiderült, hogy hiányos a szakmai szervezetek adatbázisa, nem szerepel minden könyvelő, auditor a listán, aki a pályázók segítségére lehet. Emiatt a külső adatbázisok átvizsgálására is szükség lett, így valamennyi olyan kérést, amelyet feltöltöttek az adatbázisba, egy call-center alkalmazottai összesítettek, a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) pedig leellenőrizte a neveket a szakmai szervezetekkel közösen, hogy meggyőződjenek, a platformon nem szereplő szakemberek is rendelkeznek engedéllyel, ami megnehezítette a folyamatot.

A minisztérium egyébként közölte, július 22-éig, vagyis csütörtökig lehet kérni a könyvelők, auditorok regisztrálását a platformba, hogy legyen idő az iratkozási határidő végéig feldolgozni az adatokat.

Az pályázott, akinél minden rendben volt

„Aki korrektül dolgozott, feltöltötte a kérését és az iratokat, nagy eséllyel megkapja a támogatás teljes összegét” – mondta lapunknak László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Rámutatott,

aki „szürkén” dolgozik, fél az utólagos ellenőrzésről, és ezért inkább nem pályázik.

A másik ok, amiért kevesen nyújtották be a kérést, szerinte az, hogy sok kisvállalkozó túlpörgette a 2020-as évet, nagyobb lett a forgalmuk, mint a 2019-es, így ők nem teljesítik a feltételt, és nem pályázhatnak. Olyan is előfordult, hogy a két-három szobát kiadó  kis szálláshelyek csak akkora összeget kaptak volna, amiért már nem érte meg bajlódni az ügyintézéssel.

Ha 600 lej a támogatás, és abból 500 lej a könyvvizsgáló, akkor nincs értelme nekifogni

– mondta László Endre.

Márpedig tapasztalatai szerint annak, aki nem volt elég talpraesett, hogy önállóan benyújtsa a kérést, 3000 lejt is ki kellett fizetnie egy pályázatíró cégnek, hogy 15 perc alatt feltöltse a rendszerbe az adatait.

Arra László Endre is felhívta a figyelmet, hogy az első napokban a könyvvizsgálókkal is gond volt, mert  a Mérlegképes Könyvelők Testületének (CECCAR) adatai csak részben mentek át a rendszerbe, amikor a pályázó vállalkozó kiválasztotta az auditort, nem tudott továbblépni, ha a szakembert a rendszer nem találta  mérlegképes könyvelőnek. „Eltelt két-három nap, amíg ezt tisztázták. A rendszernek voltak hiányosságai, de volt idő ezeket korrigálni, a területi képviselők, az ügyfélszolgálat segítőkészek voltak, és ezek a problémák mind megoldódtak” – részletezte a turisztikai klaszter elnöke.

Segítséget ígérnek

László Endre elmondása szerint az utazási irodák esetében viszonylag könnyű volt az eljárás, mert a gazdasági és turisztikai minisztérium adatbázisából egyszerűen átmentek a működési engedélyek, azért is, mert ezek nem határidősek, nem kell megújítani, addig érvényesek, amíg valamilyen tévedés miatt vissza nem vonják. Viszont

az éttermek esetében komoly gondok voltak, mert a rendszer kérte a működési  engedélyeket, amelyeket sokan a tavalyi járványhelyzet miatt ki sem váltottak.

„Akinek minden irata rendben volt, teljesítette a feltételeket, akinek megérte pályázni, általában feltöltötte a kéréseket. A hosszabbítást kihasználva a klaszter és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara hétfőn telefonos segítséget nyújt azoknak a vállalkozóknak, akik valamilyen okból elakadtak” – jelentette be László Endre.

Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Levegővétel és törvényesítés

„Két pozitív hozadéka is lehet a programnak, egyrészt levegővételhez juttatja a cégeket, másrészt, akik eddig nem tették meg, most törvényesítik a működésüket” – jelentette ki eközben kérdésünkre Debreczeni László adótanácsadó. Ő is arról beszélt, hogy nagyon sok vendéglátóipari cég nem rendezte a működési engedélyt, például működtettek egy nyári kertet telephelyként, kasszagéppel, tehát adózási szempontból teljesen törvényesen, de működési engedély nélkül. A tapasztalatok szerint általában ezek felett a hatóságok szemet hunytak, viszont a programban csak akkor pályázhatnak, ha megvolt ez az engedélyük.

Idézet
Sokan nekiláttak, hogy beszerezzék az engedélyt, de az csak az elbírálás során derül majd ki, hogy elfogadják-e a kérést akkor is, ha az idei évre van dokumentum, de 2019-re és 2020-ra nem volt”

– fogalmazta meg Debreczeni László. Mint rámutatott: a vonatkozó jogszabályban nincs erre vonatkozóan egyértelmű megfogalmazás, ám meglátása szerint ezért nem kellene elvágni a támogatást, hogy „levegőhöz jussanak” a cégek, és kapják meg a 2019-es és 2020-as  évek közötti különbséget.

Más okok is lehetnek

Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke eközben megkeresésünkre arról beszélt, hogy tapasztalatai szerint a vállalkozók elbizonytalanodtak, mert rosszak a tapasztalataik, nagy a bürokrácia, nem egyértelmű a feltételrendszer. „Azt is figyelembe kell venni, hogy nem minden vállalkozásnál volt tavaly visszaesés. Például a panziók télen telt házzal működtek. A kisebb veszteségeket a vállalkozók önerőből megfinanszírozták, nem vállalták az ügyintézéssel járó bonyodalmakat” – szögezte le a kamara elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét