2012. július 23., 07:322012. július 23., 07:32
A vonatkozó jogszabály egyébként nem ír elő szankciókat az ellenőrzés, bírságolás elmaradása miatt. Sepsiszentgyörgyön nem ellenőrzik a kötelező lakásbiztosítás megkötését – nyilatkozta a Krónika megkeresésére Tischler Ferenc alpolgármester.
Mint részletezte, változatlanul nem alakult meg a felügyelő iroda, a városháza ugyanis máig nem kapta meg a kormánytól az engedélyt további két munkatárs alkalmazására. Amint arról korábban beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat vezetői már az év elején úgy vélekedtek, a városháza alkalmazottai alig tudják ellátni az eddigi feladataikat, így nem lehet tovább terhelni őket. Ezért engedélyt kértek a közigazgatási minisztériumtól, hogy további két személyt alkalmazhassanak, akik létrehozzák majd a kötelező lakásbiztosítások megkötését felügyelő irodát, ám nem kaptak jóváhagyást.
Az elöljárók már akkor szkeptikusak voltak ebben a kérdésben, hiszen a kormány a közszférában zárolta az állásokat, és csak ritka és különleges esetekben oldja fel a zárlatot. Az önkormányzat tulajdonában levő mintegy 500 lakásra megkötötték a kötelező lakásbiztosítást, ám a magántulajdonban levő ingatlanok ügyében egyelőre nem léptek semmit, tudtuk meg.
A csíkszeredai önkormányzat sem fogja ellenőrizni a kötelező lakásbiztosítások megkötését, és ezek hiánya miatt bírságolni sem fog. Ráduly Róbert polgármester már tavaly is jelezte, a polgármesteri hivatal nem fogja ellenőrizni és bírságolni a polgárokat a kötelező lakásbiztosítás elmulasztása miatt, „mert ennél fontosabb dolgai vannak”. Antal Attila alpolgármester most megerősítette ezt. Kérdésünkre azt mondta, úgy gondolják, hogy ez egy olyan törvény, amely nem a közösség javát szolgálja, ráadásul az önkormányzatnak az ellenőrzés, illetve a bírságolás nagy adminisztrációs terhet is jelentene. Úgy vélte, a lakosság az önkormányzattól más területeken vár el fellépést, nem ezek a halaszthatatlan dolgok.
Hasonlóképpen sem a szatmárnémeti, sem a kolozsvári önkormányzat nem látott eddig hozzá a kötelező lakásbiztosítás megkötését elmulasztó tulajdonosok ellenőrzéséhez, a felszólítások postázását sem kezdték meg. Szatmárnémetiben – ahol a teljes városvezetés lecserélődött az önkormányzati választásokat követően – megkeresésünkre Radu Roca alpolgármester elmondta: egyelőre nem tárgyaltak arról, hogy mi tévők legyenek a biztosítások kapcsán.
A város előző polgármestere, Ilyés Gyula korábban azt nyilatkozta lapunknak, hogy nem ültetik gyakorlatba a rendelet önkormányzatokra vonatkozó részét, mivel ez túlságosan nagy terhet róna a polgármesteri hivatalra. Számításai szerint ugyanis ehhez a munkához legalább 3-4 pluszalkalmazottra lenne szükségük, a postaköltség pedig havonta több ezer lejbe kerülne. Horváth Anna kolozsvári alpolgármester érdeklődésünkre elmondta: nincs tudomása arról, hogy a kincses város önkormányzata küldött volna felszólításokat a biztosítást, a szerződés megkötését elmulasztó lakosoknak.
Bíró Albin, az Országos Biztosítási Felügyelet (CSA) tanácsának tagja eközben kérdésünkre elmondta, az Országos Katasztrófaellenes Biztosítási Csoport (PAID) nyilvántartása alapján készül az a lista, amely a kötelező biztosítást megkötő személyek adatait tartalmazza, a helyi önkormányzatok majd ennek alapján ellenőrizhetnek és bírságolhatnak. Mint a szakember részletezte, a fakultatív biztosításokkal rendelkező személyek nincsenek még a nyilvántartásban, de a felügyelet már kérte a biztosítóktól ezeket az adatokat is, hogy a nyilvántartás teljes legyen.
Az ellenőrzésre a Temesváron alkalmazott módszert hozta fel példának, ahol a polgármesteri hivatal minden lakástulajdonosnak értesítést küldött, hogy amennyiben záros határidőn belül nem bizonyítja, hogy van érvényes lakásbiztosítása, bírságra számíthat. Bíró Albin szerint a hivatalnak ehhez joga van, de azt is elmondta, a törvény nem ír elő szankciókat az ellenőrzés, bírságolás elmaradása miatt.
A PAID honlapján szereplő statisztikák szerint eközben a tavalyhoz viszonyítva idén jelentősen csökkent az érvényes kötelező biztosítási szerződések száma. Tavaly októberben országos szinten több mint 840 ezer érvényes biztosítást jegyeztek, idén júniusban viszont ezek száma alig haladta meg a 470 ezret. A kötelező lakásbiztosítás egyébként fa- és vályogházak esetében évente 10 euróba, míg tégla- vagy kőházakra évi 20 euróba kerül. A megkötött szerződés kártérítést biztosít árvíz, földcsuszamlás vagy földrengés esetén 10 ezer, valamint 20 ezer euró értékben. A bírság viszont a biztosítás áránál lényegesen magasabb, elérheti akár az 500 lejt is.
Babos Krisztina, Bálint Eszter, Bíró Blanka, Kovács Attila
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.