Munkaerőcsere. Miközben sok romániai vállal munkát külföldön, akad, aki itt szeretne dolgozni
Fotó: Pixabay
Románia a 89. helyen áll a legvonzóbb munkavállalási célpontok között, ami előrelépés a 2020-as 92. helyhez mérten, ám elmarad a 2018-as 78. helyezéstől – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a The Network, a The Stepstone Group és az eJobs.ro által végzett éves felmérés eredményeiből, amelyek ugyanakkor rávilágítanak: Bukarest ennél rosszabbul teljesít, a 118. helyen áll.
2024. május 08., 20:402024. május 08., 20:40
2024. május 09., 07:112024. május 09., 07:11
A romániai állásajánlatot leginkább Pakisztán, Olaszország, Svájc, Magyarország és Ausztria jelöltjei fogadnák el, őket követi Tunézia, az Egyesült Királyság, Hollandia, Szerbia és Írország.
illetve azt a tényt, hogy ez egy olyan ország, ahol biztonságban éreznék magukat (34 százalék), valamint azt, hogy a romániai munkaerőpiacra való belépéshez szükséges formalitások kevésbé bonyolultak, mint más országok esetében. Hiányoljuk azonban az olyan érveket, mint az életminőség vagy a megbízható egészségügyi rendszer” – idézte a Wall-street.ro gazdasági portál Roxana Drăghicit, az eJobs.ro értékesítési vezetőjét.
Ütemterv szerint halad a Nokian gumiabroncsgyártó nagyváradi gyárának építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal.
Az érvek listán szerepelnek még a jobb karrierlehetőségek (48 százalék), a jobb életminőség (77 százalék), a külföldi munkaadók által kínált munkahelyek száma és típusa (50 százalék) és a más kulturális környezethez való hozzáférés (43 százalék).
Azok, akik halogatják a döntést, hogy elhagyják az országot, vagy egyszerűen elutasítják a lehetőséget, azt mondják, az tartja őket itthon, hogy elszakadnának a családjuktól, otthonuktól, illetve tartanak attól, hogy nem tudnak majd alkalmazkodni, de az áttelepüléssel járó kiadások is sokat nyomnak a latban.
2023 első három hónapjához képest az idei év első negyedében közel 10 százalékkal, 75 ezerre csökkent az eJobs munkaerőtoborzó platformra feltöltött új álláshirdetések száma, és ezeknek majdnem egyharmadát a kiskereskedelmi ágazat munkáltatói adták fel.
A romániaiak a nyelvi korlátoktól, a kulturális különbségektől is tartanak, és mivel egy olyan országról van szó, amelynek lakói inkább lakást vásárolnak, mintsem béreljenek, az is sokakat elriaszt, hogy külföldön elég nehéz lenne számukra az ingatlanvásárlás – mutatott rá Roxana Drăghici.
Aki szerint ezeket az érveket azzal is összefüggésbe kell hozni, hogy a külföldi munkát bevállaló romániaiak 31 százaléka tervezi ezt hosszú távon. Csak 8 százalékuk törekedne egyéves vagy annál is rövidebb tapasztalatszerzésre.
Az elemzés szerint az év eleje óta az eJobs.ro oldalon közzétett közel 100 000 állásajánlatból eddig mintegy 9000 vonatkozott külföldi állásra. Ezekre 55 000 jelentkezőt regisztráltak, azaz a 2024 január–május közötti összes jelentkezés 1,4 százalékát.
„A tavaly év végén a Boston Consulting Group közreműködésével végzett felmérésből az is kiderül, hogy országos szinten a válaszadók 23 százaléka hajlandó külföldre menni dolgozni. Ami a munkaadók által leginkább keresett jelölteket illeti, az arányok a következők: a felsőfokú végzettséggel rendelkezők és szakemberek 24 százaléka, a fiatal jelöltek 32 százaléka szeretne külföldön dolgozni” – fejtette ki a munkaerőpiaci szakértő.
A felmérést 2023 októbere és decembere között végezték 185 ország, köztük Románia 150 000 válaszadójának mintáján. A megkérdezettek Londont jelölték meg annak a városnak, ahol a legszívesebben dolgoznának. A rangsorban Amszterdam, Dubai, Abu Dhabi és New York következik.
Miközben 1,5 millió romániai munkavállaló minimálbérért dolgozik, a munkaerőhiánnyal küszködő munkáltatók egész szépen megfizetik a külföldről „importált” munkaerőt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!