Kevesebb új állást hirdettek meg a munkáltatók az első negyedévben, visszaesett a távmunka aránya
Fotó: Pixabay.com
2023 első három hónapjához képest az idei év első negyedében közel 10 százalékkal, 75 ezerre csökkent az eJobs munkaerőtoborzó platformra feltöltött új álláshirdetések száma, és ezeknek majdnem egyharmadát a kiskereskedelmi ágazat munkáltatói adták fel.
2024. április 02., 18:362024. április 02., 18:36
A meghirdetett állások számát tekintve a második helyen a szolgáltatások ágazata állt 10 000 munkahellyel, majd a BPO (üzleti folyamatok kiszervezése) szolgáltatási ágazata következett. A következő helyeken a turizmus, élelmiszeripar és építkezés állt.
és annak ellenére, hogy tavaly év végén eltörölték az adókedvezményeket az építő- és az élelmiszeriparban, nem csökkent nagy mértékben az új állások száma ebben a két ágazatban, hiszen összesen több mint 15 000 munkahelyet hirdettek meg az év eleje óta. A legkevesebb állást a sport, szépségipar, sajtó, gyógyszerészet és biztosítások ágazatában hirdették meg az első negyedévben.
Területi leosztásban Bukarest és Ilfov megye vezet, a meghirdetett állások felét ott lehet betölteni. A következő helyeken Kolozs megye áll 13 ezer, Iaşi megye 12 ezer, Temes megye 9000 és Brassó megye 8500 állással. A Neamţ, Ialomiţa, Argeş és Brăila megyei munkáltatóknak volt szüksége a legkevésbé munkaerőre az első három hónapban.
Tavaly 5200-zal 39 900-ra csökkent a betöltetlen munkahelyek száma Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken ismertetett adatai szerint.
„Ez egy arányos összefüggés, amely a munkaerőpiacon ismétlődik – amikor az álláskínálat csökken, a pályázások száma nő. Amikor az állások száma nő, a jelentkezések száma csökken” – idézi az Agerpres Bogdan Badea vezérigazatót. Az adatok szerint a 25 és 35 év közötti álláskeresők voltak a legaktívabbak az első negyedévben, majd a 18 és 24 év, illetve a 36 és 45 év közöttiek következtek a sorban. A 45 éven felüli korosztályból akadt a legkevesebb jelentkező. Az álláskeresők 13,2 százaléka pályázott meg távmunkalehetőséget kínáló munkahelyet. A külföldi állásokra kevesebb mint 2 százalék pályázott.
Az eJobs.ro platformon jelenleg több mint 23 ezer állást kínálnak a munkáltatók.
A tavalyi negyedik negyedévben 2,5 százalék volt a betöltetlen álláshelyek aránya az Európai Unióban (EU) a munkaerőpiac összes álláshelyének számához viszonyítva.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
szóljon hozzá!